Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Hudební návštěva v elektrárně

Hudební návštěva v elektrárně

21.5.2014

Hudební umělci Lubomír Brabec a Jaroslav Svěcený přijeli v pátek 16. května koncertovat do Dolních Vilémovic v rámci festivalu Hudební slavnosti. Při té příležitosti si dopoledne prohlédli Jadernou elektrárnu Dukovany.

Do elektrárny přijeli pánové Brabec a Svěcený společně se svými partnerkami doprovázeni ředitelkou festivalu Hudební slavnosti Miroslavou Strejčkovou a starostkou Dolních Vilémovic Jitkou Boučkovou. Návštěvy se zúčastnili i zástupci Vojenského historického ústavu. Celá desetičlenná skupinka se zaujetím vyslechla prezentaci zástupce ředitele elektrárny Františka Prokopa o současném i budoucím provozu elektrárny Dukovany.

Prohlédli si havarijní štáb, ve kterém by se sešli jaderní odborníci v případě mimořádné události, také strojovnu a blokovou dozornu prvního reaktorového bloku, kde pozdravili sloužící osádku. Na výcvikovém trenažeru se dozvěděli, jak probíhá výcvik personálu elektrárny a také si vyzkoušeli, co se děje, když odstaví elektrárnu.

Své pocity po prohlídce elektrárny sdělil Jaroslav Svěcený: „První dojem z prohlídky elektrárny je velkolepý, spoustu nového jsem se dozvěděl. Jsem odkojen humanitním systémem, a proto jsem ze všech těch technických věcí vyčerpán, ale zároveň nadšen. Nejpodstatnější je ale můj pocit toho, že je jaderná energetika v případě Dukovan v dobrých rukách. Je dobré, aby každý běžný občan elektrárnu navštívil, než o jaderné energetice vyřkne nějaký soud. Uvědomil jsem si, že nemá cenu se vyjadřovat k věcem, o kterých nic nevím. Díky za krásně a smysluplně prožitý čas u vás.“

„Mě nejvíc překvapilo, jak je tu vše čisté, jak vše funguje a je připraveno. Jak se dbá na bezpečnost. Bylo mi tady skutečně dobře. Jaderné elektrárny mě nikdy neznervózňovaly a dnešní návštěva u vás mě položila ještě do většího klidu a pohody,“ doplnil slova svého uměleckého kolegy Lubomír Brabec.

Nejbrilantnějším kytaristou světa je označován odbornými kritiky Lubomír Brabec, který hru na kytaru vystudoval na konzervatoři v Plzni a v Praze u Milana Zelenky. V roce 1980 pak pokračoval v mistrovském studiu v Británii na Royal Academy of Music a ve Early Music Centr díky stipendiu od britské vlády. Jeho interpretační umění je široké, zabírá velmi pestrou škálu loutnové a kytarové literatury. Spolupracuje s řadou pěvců a sólistů. Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcovy mistrovské aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.

Jaroslav Svěcený, známý popularizátor vážné hudby vystudoval pražskou konzervatoř a AMU a stal se sólistou, ale také znalcem historických houslí a stavby houslí. Staré nástroje sám vystavuje, předvádí i nahrává jejich zvuk na CD. Nevyhýbá se ani občasnému vystupování s uměleckými soubory z oblasti populární hudby. Je držitelem zlaté plakety prezidenta republiky.

Zdroj: www.aktivnizona.cz

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany