Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Jaderná elektrárna Dukovany otevřela na 24 hodin své brány návštěvníkům. Noční prohlídky budou pokračovat každý zářijový pátek.

Jaderná elektrárna Dukovany otevřela na 24 hodin své brány návštěvníkům. Noční prohlídky budou pokračovat každý zářijový pátek.

22.8.2016

Pomyslné brány návštěvníkům otevřela na celých 24 hodin elektrárna Dukovany. V rámci celého dne a noci otevřených dveří si téměř šest set návštěvníků prohlédlo elektrárnu zblízka. Po úvodní prohlídce Infocentra a trenažeru blokové dozorny, který je přesnou kopií skutečné blokové dozorny 2. reaktorového bloku, následovala projížďka areálem elektrárny doprovázená výkladem odborných průvodců.

 

Účastníci denních i nočních exkurzí si na vlastní oči prohlédli infocentrum, cvičný velín a výjimečně také, ne běžně návštěvníkům dostupný, střežený prostor elektrárny. Nejvíce návštěvníků zavítalo do první české jaderné elektrárny v pátek 19. 8. v podvečer a následující sobotu dopoledne. Brzké ranní exkurze absolvovalo na 60 osob a to v jednu a ve tři hodiny ráno.

„Děkujeme, že jsme se mohli zúčastnit exkurze "24 hodin v EDU". Naše účast byla uspořádána v rámci Mezinárodního dne geocachingu. Líbila se nám a navíc byla okořeněna účastí České televize,“ říká Petr Vlček jeden z účastníků brzké ranní exkurze.

Vše probíhalo za přísného dohledu pracovníků fyzické ochrany elektrárny. Všichni návštěvníci byli před vstupem do autobusu podrobeni kontrole proti vnášení nepovolených předmětů a náhodní účastníci také dechové zkoušce na alkohol. Pod dohledem členů ochrany elektrárny byli po celou dobu průjezdu autobusu elektrárnou.

Sobota nabídla navíc program pro děti, které se sice mohly podívat do infocentra, střežený areál byl však přístupný jen mládeži starší 15 let. Desítky menších dětí tak vyčkaly na příchod rodičů při zábavě ve skákacím hradě nebo při tvoření pod slunečníkem v dětském koutku. 

„Kluci s tatínky ocenili možnost prohlédnout si arzenál zbraní a další techniky, kterou prezentovala zásahová policejní jednotka z elektrárny,“ doplňuje výčet doprovodných aktivit Jana Štefánková z útvaru komunikace JE Dukovany. „Uvnitř areálu bylo k vidění ještě moderní vybavení dukovanských hasičů,“ dodala Štefánková.

 

Noční exkurze pokračují ve Vodní elektrárně Dalešice, ve svém pořadí čtvrtá proběhne poslední srpnovou sobotu. Všechny zářijové pátky budou průvodkyně Infocentra provázet návštěvníky dukovanskou elektrárnou. Pro milovníky jádra připravily čtyřhodinové pěší verze prohlídek v čase 21.00 – 1.00 hodin, při kterých se kromě infocentra a trenažéru podívají také na strojovnu výrobního bloku a do skladu použitého paliva. Zájemci se mohou hlásit na všechny exkurze na mailovou adresu infocentrum.edu@cez.cz (je třeba zaslat potřebné údaje a termín prohlídky). Všechny informace najdou na webových stránkách www.aktivnizona.cz případně www.cez.cz/dukovany

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany