Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Jaderná maturita – zkouška, na kterou se studenti těší

Jaderná maturita – zkouška, na kterou se studenti těší

24.4.2023

V Jaderné elektrárně Dukovany minulý týden proběhl první ze tří turnusů 14. ročníku oblíbené odborné stáže pro studenty středních škol s názvem Jaderná maturita. Tuto třídenní stáž, která je zakončena znalostním testem, absolvuje do začátku prázdnin na sto mladých zájemců o jadernou energetiku z celé České republiky.

První kolo Jaderné maturity začalo ve středu 19. dubna a účastní se ho 32 vybraných středoškoláků. Mezi účastníky jsou studenti sedmi gymnázií z Brna, Ivančic, Znojma, Velkého Meziříčí, Moravského Krumlova a Moravských Budějovic. A že téma energetiky a fyziky není jen mužská záležitost potvrzuje i fakt, že je mezi účastníky 7 dívek.

Studenty v průběhu stáže čekal pestrý program. Během tří dnů si vyslechli přednášky o fungování jaderné elektrárny z oblasti primárního a sekundárního okruhu, fyziky, elektra nebo radiační ochrany. Nejzajímavější však byly výpravy přímo do provozu, kde se vyrábí čistá bezemisní elektrické energie, pokrývající přes 20 % naší celkové spotřeby. Studenti navštívili strojovnu, simulátor blokové dozorny, sklad použitého jaderného paliva a kryt. „Nejvíc se mi líbila pochůzka po strojovně a celkově procházka v areálu elektrárny, když jsme se šli podívat na sklad použitého jaderného paliva,“ říká Richard z Gymnázia Ivančice.

Mezi zajímavými tématy přednášek a diskusí s odborníky nechyběla ani přednáška k přípravě výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech a malých modulárních reaktorů. To je téma, které v současnosti mezi studenty, kteří se na studijní stáž hlásí, silně rezonuje. „Jaderná maturita je pro studenty skvělou příležitostí, jak s elektrárnou navázat spolupráci a ověřit si své představy o práci přímo v elektrárně. V nejednom případě se stala motivací pro budoucí volbu zaměstnání nebo studia oboru na vysoké škole,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

V pátek dopoledne studenty čekal závěrečný znalostní test k prokázání svých znalostí o jaderné energetice. Královnou Jaderné maturity se stala Veronika Dvořáková z Gymnázia Velké Meziříčí, která nejlépe uspěla v tomto závěrečném testu. Na stříbrné a bronzové pozici se umístili František Med z Gymnázia tř. kpt. Jaroše v Brně a Jan Vojta z téhož gymnázia.

Jaderná maturita v Dukovanech je první ze série 6 maturit, které se během dubna – června uskuteční v Dukovanech a Temelíně. Zúčastní se jí na 200 studentů a pedagogů z celé ČR. Tato akce je zároveň příležitostí navázat kontakt se studenty, kteří v budoucnu chtějí studovat technické vysoké školy a věnovat se energetice. Z loňské Jaderné maturity v Dukovanech jsme takto získali 2 stipendisty, tedy budoucí operátory sekundárního okruhu.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany