Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín ukázaly v loňském roce své prostory rekordnímu počtu návštěvníků

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín ukázaly v loňském roce své prostory rekordnímu počtu návštěvníků

17.1.2018

Do jihočeského Temelína dorazilo přes 38 tisíc návštěvníků, téměř 32 tisíc evidovaných návštěvníků si prohlédlo jaderku v Dukovanech. Ta už stabilně patří, společně s Přečerpávací vodní elektrárnou Dalešice, mezi vyhledávané turistické cíle na Vysočině. Vzdělávací prohlídky infocenter nebo speciální prohlídky areálu přivedly do elektráren tuzemské, ale i zahraniční návštěvy z dalekých zemí.

Celkem infocentra a provozy Skupiny ČEZ ohlásily návštěvnický rekord. Dohromady je navštívilo 224 tisíc lidí. Na prvním místě s téměř sto tisíci turisty skončil jeden z „divů České republiky“ -  Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Jaderné elektrárny se umístily na druhém místě. „Skoro sedmdesát tisíc lidí, kteří do Dukovan a Temelína loni dorazili, je výborné číslo. Cestovní ruch je pro oba regiony velmi důležitý a jsem rád, že jako vyhledávané turistické cíle ho pomáháme rozvíjet. Svým zaměřením přispíváme i k technickému vzdělávání, které je důležité pro know-how celé země,“ konstatuje ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek.

Infocentrem Dukovany prošlo od jeho otevření v roce 1994 už neuvěřitelných 644 391 návštěvníků. Největší skupinu návštěvníků za loňský rok tvořili tradičně studenti základních a středních škol. Do infocenter se ale také přišli podívat zástupci regionu, politici nebo populární osobnosti. Mezi zájemci o energetiku dominovali Češi, infocentra však přijala také mnoho návštěv ze zahraničí. „Největší zájem o prohlídky elektráren byl ze sousedních zemí jako Slovensko, Polsko či Rakousko. Zavítali k nám ale také hosté z Venezuely, Bolívie, Jižní Koreje či Singapuru,“ říká Dana Janovská, průvodkyně JE Dukovany.

Největší nápor zažívalo infocentrum i samotný areál elektrárny v letních měsících. V červnu do elektrárny zavítal stočlenný peloton vedený Josefem Zimovčákem, ve kterém se srdcaři zapojili do akce „Na kole dětem“ na podporu onkologicky nemocných dětských pacientů. Na začátek prázdnin zase průvodkyně připravily oblíbenou akci s názvem 24 hodin otevřených dveří. V průběhu léta se pak v Dukovanech uskutečnily příměstské tábory nebo letní kino bratří Čadíků na přilehlém parkovišti.

Také v letošním roce je připravena pro návštěvníky z blízkého i širokého okolí celá řada speciálních prohlídek. Ty nejbližší začínají již první únorovou sobotu 3.2. Více na www.aktivnizona.cz.

Podívat do obou českých jaderných elektráren se můžete i z tepla domova:

http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dukovany/

http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-temelin/

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany