Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

K desetiletému výročí přináší lodní doprava na Dalešické přehradě řadů akcí a překvapení pro turisty i školní výlety

K desetiletému výročí přináší lodní doprava na Dalešické přehradě řadů akcí a překvapení pro turisty i školní výlety

13.3.2017

Dukovany 9.3.2017 -  Doprava na Dalešické přehradě patří už neodmyslitelně k turistickému ruchu Horácka, ale také k vodnímu dílu Dalešice propojenému s dukovanskou elektrárnou. Všechny subjekty stály u počátku provozování lodní dopravy právě před deseti lety. Proto si vybrala duchovní matka tohoto projektu, Hanka Žáková, předsedkyně mikroregionu Horácko a starostka Koněšína, prostory Infocentra elektrárny k zahájení oslav desetiletého provozu lodní dopravy.

Úvodem dopoledního setkání seznámil tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk všechny přítomné s novinkami, které v letošním roce přinese elektrárna svému okolí. Bude to podpora aktivit okolních obcí a měst, ať už kulturních, sportovních či komunitních. Okolní organizace mohou v průběhu roku žádat ve zjednodušeném správním řízení o granty Nadace ČEZ. Novinky lze ale očekávát také přímo na půdě Infocentra EDU a to v podobě interaktivních modelů, které budou již v létě čekat na prázdninové návštěvníky nebo 24 hodin otevřených dveří a oblíbené noční exkurze.

Novou aktivitu organizace Rozvoj Třebíčska pod názvem Třebíčsko – moravská Vysočina představila Jitka Mattyášovská. Projekt má propojit všechny aktivity, které se na území bývalého okresu Třebíč konají a to prostřednictvím nového webu či facebookového profilu.

Hrázný Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice Josef Suchánek popovídal o zajímavé historii stavby hráze a pan Miloslav Štumpa zhodnotil provoz lodě Horácko

„Za posledních deset let jsme přepravili 196 tisíc návštěvníků,“ zmínil Štumpa vysoké číslo a dále seznamoval s novinkami na letošní oslavný rok. V roce 2016 přepravila loď Horácko 17 000 návštěvníků a cílem pro letošní rok je dosáhnout historicky největší přepravy 25 000 návštěvníků, která byla právě před deseti lety.

„Máme připravené tzv. turistické balíčky, které by měly nabídnout zájemcům propojení plavby na lodi Horácko s exkurzemi v elektrárnách Dukovany a Dalešice a případnou návštěvou pivovaru Dalešice,“ říká Miloslav Štumpa, současný provozovatel lodní dopravy.

28. května oslaví další jubileum a to 60 let lodě Horácko, velká oslava desetiletí provozu lodní dopravy se plánuje první prázdninový den.

„Pokračovat budeme v komentovaných speciálních plavbách a letos svezeme zdarma toho, kdo byl, tak jako naše loď, pokřtěn před šedesáti lety,“ dodává Štumpa s úsměvem.

Závěr setkání patřil filmu mapujícímu deset lodní dopravy a poté už byl prostor pro diskusi všech, kteří se setkání zúčastnili.


Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany