Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Maturovalo se na průmyslovce i v jaderce

4.7.2022

Koncem května obdrželo maturitní vysvědčení 27 studentů oboru Energetika Střední průmyslové školy v Třebíči.

Jaderných maturit v dukovanské elektrárně se letos zúčastnilo celkem 92 žáků gymnázií a průmyslových škol z celé ČR.

Koncem května obdrželo maturitní vysvědčení 27 studentů oboru Energetika Střední průmyslové školy v Třebíči. Během slavnostního setkání jim pogratuloval nejen vedení školy, ale také zástupci Kraje Vysočina, Města Třebíče a Skupiny ČEZ.

Mladí energetici během studia absolvovali praxi v JE Dukovany, odborné přednášky i několik exkurzí v dalších energetických provozech. Většina z nich míří na vysokou školu, kde budou pokračovat ve studiu techniky. Čtyři z těchto borců také úspěšně splnili podmínky pro získání stipendia Skupiny ČEZ a dva čerství absolventi jsou již nyní přijati do Jaderné elektrárny Dukovany.

V současné době v dukovanské elektrárně pracuje přes 60 absolventů tohoto oboru.

Jaderných maturit v dukovanské elektrárně se letos zúčastnilo celkem 102 účastníků, z toho 92 žáků gymnázií a průmyslových škol a 10 pedagogů. Přijeli nejen z nejbližšího okolí jaderné elektrárny, ale například i z Kladna, Dobrušky, Mohelnice, Sokolic nebo Ostravy. „Jaderná energetika a výstavba nových jaderných bloků v ČR jsou témata, která stále více přitahují pozornost mladých techniků. Důkazem toho je velký zájem o stáž Jaderná maturita, kterou pro žáky středních škol organizuje Skupina ČEZ,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Účastníky čekaly zajímavé přednášky a besedy s odborníky a hlavně oblíbené exkurze na strojovnu, simulátor velínu nebo do skladu použitého jaderného paliva.

Pro velký zájem uchazečů v letošním roce v Dukovanech proběhlo mimořádně už 3. kolo této odborné 3denní stáže. Jaderná maturita se letos konala (fyzicky) po dvanácté. Stáže Skupina ČEZ připravuje především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více jak 70.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany