Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Mládek: Pojedou-li Dukovany, uhlí pod Jiřetínem nebude potřeba

29.9.2015

Stát nebude potřebovat uhlí pod Horním Jiřetínem, pokud bude elektrárna Dukovany fungovat do konce své životnosti, a poté začnou fungovat nové bloky. V České televizi to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle ministra ale není jasné, zda tyto předpoklady budou naplněny.

Mládek řekl, že podle stávajících předpokladů a na základě schválené aktualizace Státní energetické koncepce uhlí pod Horním Jiřetínem nebude potřeba, má to však jedno ale: "Za předpokladu, že budou naplněny ty plány SEK, to znamená, že elektrárna Dukovany bude fungovat do konce své životnosti, do roku 2037 (...), a že tam postavíme nové bloky, aby plynule navázaly na ty bloky, které budou odstaveny. Pokud toto se podaří splnit tak nemusíme bourat Horní Jiřetín," uvedl Mládek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pro prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí u lomu Bílina. U dolu ČSA je podle něj řada otazníků. Vláda by měla podle jeho představ o věci rozhodnout do konce roku. Sobotka to řekl tento týden po jednání s ředitelem Severočeských dolů Ivem Pěgřímkem.
Téma limitů by se na jednání vlády mohlo podle Mládka dostat v listopadu či prosinci. Na říjnovém výjezdním zasedání v Ústeckém kraji se k němu ministři asi nedostanou. O limitech má ještě také jednat tripartita. Premiér Sobotka chce, aby vláda definitivně rozhodla do konce roku. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje ještě v letošním roce prolomení limitů na dole Bílina především pro potřeby teplárenství. Uhlí z lomu ČSA podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka nebude potřeba, pokud bude pokračovat rozvoj jaderné energetiky. Otázku prolomení na dole ČSA proto ministerstvo navrhuje znovu otevřít až v roce 2020.
Proti prolomení limitů na dole ČSA, kde uhlí těží společnost Severní energetická, dlouhodobě protestují ekologové a převážná část obyvatel Horního Jiřetína a dalších obcí, kteří by kvůli těžbě museli opustit své domovy. Prolomení vedle společnosti Severní energetická podporují také horníci a odboráři. Argumentují možnou ztrátou pracovních míst. K rychlému rozhodnutí ohledně využití hnědého uhlí z severočeských lomů Bílina a ČSA před týdnem vyzval vládu Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj:  tyden.cz | 27.9.2015 | Rubrika: Česko |  Strana: 0 | Autor: ČTK | Téma: JE Dukovany

http://www.tyden.cz/rubriky/byznys/ces...d-jiretinem-nebude-potreba_357143.html

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany