Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Netopýři se nebojí radiace, chtějí přezimovat v kontrolovaném pásmu JE Dukovany.

Netopýři se nebojí radiace, chtějí přezimovat v kontrolovaném pásmu JE Dukovany.

14.1.2015

Každoročně je v elektrárně odchyceno na 20 ks chráněných druhů netopýrů. Už za pár dnů nového roku si počítají ekologové v EDU dva nové kousky. Netopýři se dostávají skulinami do budov, kde by však přes teplo a sucho zimu nepřežili. Proto jsou předáváni Lize na ochranu zvířat v Třebíči.

Strojníci našli v kontrolovaném pásmu elektrárny, konkrétně na schodišti prvního reaktorového bloku chráněné netopýry. V elektrárně se obecně ví, že je třeba v tomto případně volat Milana Svozila, specialistu pro ekologii a vodní hospodářství. Ten létajícího savce odchytí a bezpečně předá Lize na ochranu zvířat v Třebíči.

„Netopýři přezimují v chladných vzdušných prostorách, jsou to většinou jeskyně, někdy díry v zemi. V suchém a teplém prostředí by zahynuli. Jakmile jsou ale probuzeni ze zimního spánku, je třeba je krmit a udržovat až do jara,“ říká Milan Svozil, dukovanský ekolog.

Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami.

Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi vidí. Zajímavostí je, že mají schopnost tzv. utajené březosti, tedy schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období. Všechny druhy našich netopýrů jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Příčiny jsou různé. Je to úbytek stromů s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky otravují, také vyrušování při zimování. Netopýrům můžeme pomoci i na vlastní zahradě, za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu. Důležité je nepoužívat chemikálie, ponechat volný průlet ven i dovnitř na půdě či stodole a případně i vyvěšovat netopýří budky, tzv. netopýrovníky.

Zdroj: TZ JE Dukovany, Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany