Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Noc vědců odhalí tajemství vodních elektráren a informačních center

23.9.2014

Jubilejní 10. Noc vědců se uskuteční v pátek 26. září na desítkách atraktivních míst po celé České republice. Skupina ČEZ, která se letos poprvé k této akci připojuje, otevře u této příležitosti vybrané vodní elektrárny a informační centra.

První kulaté výročí – 10. ročník – slaví letos populárně naučná akce Noc vědců, která v průběhu jedné noci na desítkách míst v celé zemi propaguje vědu, jednotlivé vědecké instituce a také výsledky vědy - technická díla. Skupina ČEZ zpřístupní v jubilejním roce hned několik pozoruhodných vodních děl a informačních center. „Necháme návštěvníky nahlédnout do tajemství výroby ve vodních elektrárnách Slapy, Orlík, Dalešice a v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé Stráně. Otevřena budou i vybraná informační centra,“ vypočítává koordinátorka vzdělávacího programu ČEZ Marie Dufková.

Noc vědců je projekt Evropské komise a jejím posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu dvou stovek festivalů vědy po celé Evropě. V loňském roce ji v ČR navštívilo 31 tisíc lidí a na programu se podílelo 14 organizátorů. Letos pořadatelé očekávají návštěvnost kolem 35 tisíc osob.

U příležitosti Noci vědců budou zpřístupněny lokality:

  • Informační centrum Obnovitelné zdroje, Hradec Králové, Křižíkova 233
  • Informační centrum Vodní elektrárny Lipno I, Lipno nad Vltavou
  • Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, Informační centrum a provoz elektrárny (kromě horní nádrže), Loučná nad Desnou
  • Informační centrum uhelné elektrárny Ledvice, Bílina 141
  • Vodní elektrárna Slapy, provoz elektrárny
  • Vodní elektrárna Orlík, provoz elektrárny
  • Vodní elektrárna Dalešice, provoz elektrárny

 

Otevřeno bude od 19 do 24 hodin a zájemci by se měli předem objednat (http://www.noc-vedcu.cz/?p=2602)

Více informací o projektu Noc vědců http://www.noc-vedcu.cz/,vVíce informací o vodních elektrárnách Skupiny ČEZ http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/vodni-elektrarny-cez/ceska-republika.html

Organizační pokyny k návštěvě Vodní elektrárny Dalešice:

  • Prohlídky provozu se budou konat 26. 9. 2014 od 19 do 24 hodin každou celou hodinu a je nutné se na ně předem přihlásit na mailové adrese infocentrum.edu@cez.cz. Akce je určena pouze pro osoby starší 12 let.

Zdroj: TZ ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany