Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Obce kolem Dukovan neví, kdo zaplatí distribuci tablet s jódem

30.11.2017

Valeč (Třebíčsko) 28. listopadu (ČTK) - Obce v havarijním pásmu Jaderné elektrárny Dukovany nevědí, kdo zaplatí distribuci ochranných preparátů s jódem, jež musí dostat 90.000 obyvatel. Dřív ji platil ČEZ. Předseda Energoreginonu 2020 a náměšťský starosta Vladimír Měrka to dnes řekl ve Valči na semináři občanské bezpečnostní komise při elektrárně. Uvedl, že obce chtějí vyvolat jednání, jehož by se zúčastnili i hejtmani, zástupci Hasičského záchranného sboru a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Nejistotu podle starosty vyvolala změna atomového zákona platná od letoška.

Energoregion 2020 je sdružení 129 obcí a měst ve dvacetikilometrovém pásmu dukovanské elektrárny. Tamní obce podle Měrky dostaly od hejtmanů informační dopisy, z nichž vyplývá, že jim hasičský záchranný sbor tablety doveze a o ostatní se mají postarat samy. Firma ČEZ jim dříve na roznášení tablet dávala pět korun na obyvatele, v součtu skoro půl milionu korun.
Nové tablety s jódem by lidé měli dostat v březnu. Rada Energoregionu se dnes dohodla na tom, že je obce sice od hasičů převezmou, ale zatím je nechají na úřadech. "Do měsíce března předpokládáme, že bude situace vyřešena," řekl Měrka.
Tablety s jódem by v případě havárie v elektrárně představovaly pro obyvatele první ochranu proti působení radioaktivního jódu. Měrka uvedl, že jejich distribuce je náročná v tom, že je lidé musejí přebírat proti podpisu. Obměna se podle něj provádí po čtyřech pěti letech.
Firma ČEZ podle mluvčího dukovanské elektrárny Jiřího Bezděka splnila svoji povinnost a nové tablety pro obyvatele zajistila. Dříve se starala také o jejich distribuci, kterou teď ale na základě nového znění zákona předala hasičským záchranným sborům. "V současné době jsme požádali o právní rozbor, jestli můžeme také podpořit obce v pokrytí finančních nákladů na jejich distribuci," řekl Bezděk.
Kraj Vysočina je podle jeho mluvčí Evy Neuwirthové jen jedním z orgánů, které mají v této záležitosti spolupracovat.

Zdroj: Zpravodajství ČTK, Věra Stejskalová | 28.11.2017 | 15:33 | Rubrika ČTK: ene zdr | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany