Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Obyvatelé regionu Dukovan dostanou originální stolní kalendář s námětem přírody v okolí elektrárny

Obyvatelé regionu Dukovan dostanou originální stolní kalendář s námětem přírody v okolí elektrárny

10.11.2021

Více než 40 tisíc netradičních kalendářů zamíří během listopadu mezi obyvatele ve dvaceti kilometrovém pásmu v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Stolní kalendář na další dva roky 2022-2023 doplňují fotografie krajiny z okolí dukovanské elektrárny. Vedle svátků nebo významných výročí zde lidé najdou informace o tom, jak se chovat v případě velmi málo pravděpodobné mimořádné události. Kalendáře v následujících týdnech obdrží také obyvatelé druhé české jaderné elektrárny Temelín, které zdobí fotografie přírody z místních okolních obcí.

Kalendáře jsou určeny pro všechny úřady, instituce, školy, zdravotnická a ubytovací zařízení, podniky, domácnosti a rekreační obydlí v okolí elektráren. ČEZ je do měst a obcí zdarma poskytuje každé dva roky.

Námětem více než padesátky fotografií stolních kalendářů pro roky 2022-2023 se stala příroda. „Krásné a čisté prostředí není samozřejmost. Je to především zásluha lidí, kteří zde žijí. Okolí kolem elektrárny hodně oceňují i návštěvy, které k nám jezdí z jiných regionů i zemí. I proto bychom chtěli prostřednictvím fotografií připomenout, v jakém hezkém prostředí žijeme,“ uvedl Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Vedle obvyklých informací v těchto kalendářích lidé najdou základní pokyny a postupy při varování, ukrytí nebo evakuaci v případě mimořádné události. V elektrárně vyrábíme bezemisní energii, a proto je i příroda v jejím okolí velmi pestrá a bohatá. Prostřednictvím kalendářů, jejichž součástí jsou také informace, jak se chovat v případě mimořádných událostí, bychom chtěli ukázat krásy naší přírody i výhody čisté výroby energie,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Na kalendáře jsou lidé z okolí elektráren zvyklí. Obyvatelům v okolí dukovanské elektrárny ČEZ kalendář dodává už od roku 1996. Původní podoba nástěnného kalendáře se změnila na stolní verzi, která je převážně pro obyvatele praktičtější a současně ji mohou využit i pro osobní záznamy. Distribuce kalendáře bude probíhat v následujících týdnech. Stejně jako v uplynulých letech budou obyvatelé o způsobu jejich převzetí informováni prostřednictvím místních, městských či obecních úřadů.

 

Jiří Bezděk

tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany