Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Ochránci klimatu v Německu mohou kupovat elektřinu z výhradně jaderných zdrojů

4.12.2014

Max Energy, středně velký dodavatel elektřiny z bavorského Augsburgu, nabízí od začátku prosince prostřednictvím dceřiné společnosti Max Atomstrom svým zákazníkům zcela nový produkt – elektřinu výhradně z jaderných zdrojů. Podle mluvčího Jana Pfluga je nový tarif určen „pokrokově smýšlejícím ochráncům klimatu“. Cena tarifu za „atomovou“ elektřinu, kterou Max Energy odebírá ze švýcarských jaderných elektráren, se neliší od průměrných cen za elektřinu z ekologických zdrojů.

Hlavním důvodem pro zavedení nového tarifu je podle Pfluga  znepokojení mnoha německých ochránců klimatu z výrazného růstu výroby elektřiny v uhelných a plynových elektrárnách, který provází současnou německou energetickou revoluci, jejímž hlavním cílem je postupné odstavení všech jaderných elektráren v zemi. Podle Pfluga ale dokonce i elektřina ze solárních elektráren produkuje více oxidu uhličitého než ta, která je vyrobena z jádra. Revoluční krok německé energetické společnosti podporují například spoluzakladatel Greenpeace Patrick Moore nebo legendární aktivista James Lovelock, autor hypotézy Gaia, podle níž je třeba pohlížet na Zemi včetně její biosféry jako na živý organizmus. Propagaci nového tarifu přislíbil také americký badatel a specialista na výzkum hurikánů Kerry Emanuel z Massachusetts Institute of Technology.

 „Jaderný tarif“ německá firma zavádí v době zahájení celosvětové konference, které se v hlavním městě Peru Limě zúčastní zástupci téměř všech států světa a jejímž cílem je příprava globální klimatické dohody navazující na Kjótský protokol, která by měla být uzavřena v roce 2015 v Paříži.

 

Zdroj: ČEZ, a.s., Marie Dufková, podle

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/atomstrom-erster-tarif-nur-mit-kernenergie-a-1005913.html

http://unfccc.int/meetings/lima_dec_2014/meeting/8141.php

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany