Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Poštolka zabloudila v konstrukci chladicí věže JE Dukovany

Poštolka zabloudila v konstrukci chladicí věže JE Dukovany

18.6.2015

Neobvyklý úkol řešili hasiči Jaderné elektrárny Dukovany, kteří pomáhali poštolce najít cestu z jedné z chladicích věží elektrárny, ve které zabloudila. Po úspěšném zásahu se mladá poštolka vrátila zpět do volné přírody.

Převážnou částí práce jednotky Hasičského záchranného sboru podniku v Jaderné elektrárně Dukovany jsou technické činnosti v elektrárně. Zasahují ale také při nehodách a požárech v blízkém okolí. Kromě toho je ale čas od času třeba pomoci s odchytem zvěře, jako i v tomto případě. „Poštolku jsme zachraňovali poprvé, v minulosti to byli převážně netopýři, zajíci, ale také had a srnec,“ říká vedoucí útvaru požární ochrany JE Dukovany Josef Čapek a dodává „Jsem rád, že se našim hasičům podařilo poštolku odchytit a vypustit ji do volné přírody.“

Poštolka obecná je malý zástupce z řádu dravců. Rozpětí křídel se pohybuje v rozmezí 70–80 cm. Samec má světle šedou hlavu a ocas, červenavě hnědý hřbet a žlutohnědou hruď s černými kapkovitými skvrnami. Samice a mladí jedinci mají hřbet rezavě hnědý. Na obloze má viditelně špičatá křídla, často žije ve městech a je to nejpočetnější sokolovitý dravec v Čechách ale i jinde na světě jsou poštolky velmi početné.

Nejcharakterističtější je pro poštolky jejich třepotavý let, kdy se udržují ve vzduchu na jednom místě, vyhlížejí kořist a po jejím zahlédnutí útočí střemhlavým letem.

Poštolka obecná je rozšířena v celé Evropě, Africe (kromě Sahary) a ve velké části Asie. V České republice patří poštolka obecná mezi nejrozšířenější dravce. Žije v podstatě na celém území republiky.

Poštolky obecné se využívají velmi hojně v oboru sokolnictví. S ukázkami rekreačního sokolnictví se lze běžně setkat jak na hradech, tak zámcích. Poslední dobou pořádají organizované ukázky sokolnictví i některé české zoologické zahrady.

Přínosné jsou poštolky zejména jako prevence proti přemnoženým infikovaným holubům v městech, či na letištních plochách. Zdroj informací – wikipedie

 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Dukovany, Jiří Bezděk tiskový mluvčí

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany