Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Pozvánka na speciální exkurze do Dalešic

Pozvánka na speciální exkurze do Dalešic

21.3.2019

O víkendu 23. - 24. března budou v Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice probíhat mimořádné exkurze. Otevření „bran“ dalešické přehrady připravili energetici u příležitosti Světového dne vody.

Působivá elektrárna nedaleko Náměště nad Oslavou v loňském roce pomyslně pokryla spotřebu téměř 132 tisíc průměrných českých domácností.  Její hlavní účel je ale jiný. Je významným prvkem energetické soustavy, který umožňuje vyrovnávat rychlé změny spotřeby či výroby v důsledku například změn počasí.  Vodní nádrž současně slouží k rekreačním účelům i jako zásobárna vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany. Ke Světovému dni vody, který se slaví 22. března, proto energetici připravili pro zájemce speciální exkurze pro omezený počet návštěvníků. Brány tohoto vodního díla otevřou dokořán o víkendu 23. - 24. 3. 2019, do běžně nepřístupných prostor by se mohlo podívat přes 500 návštěvníků.

„Nejsilnějším zážitkem pro návštěvníky bývá návštěva prostor přivaděčů vody, které mají v průměru 6 m a na lopatky turbíny přivádí množství vody 150 m/s,“ sdělila průvodkyně infocentra elektrárny Marie Hlouchová.

Samotné Infocentrum může navštívit každý, bez omezení věku a dokonce i předchozí registrace, v době od 9 do 15 hodin po oba dva dny. (Prohlídky začínají v každou celou hodinu, poslední v 15 hodin.) Pro zájemce, starší patnácti let, je navíc připravena prohlídka provozu. Návštěvníci se podívají nejen do strojovny k turbínám, ale zajdou se podívat až na kótu -27 metrů pod sypanou hráz. Děti do patnácti let si budou moci strojovnu prohlédnout z galerie Infocentra.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany