Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Přečerpávací elektrárny v prvním pololetí opět zlomily rekord

Přečerpávací elektrárny v prvním pololetí opět zlomily rekord

21.7.2015

Trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ, a. s., opět překonala svou produkcí v 1. pololetí roku rekordní zápis z loňska. V prvních šesti měsících totiž vyrobily elektrárny Dalešice, Dlouhé stráně a Štěchovice II celkem 664,3 milionů kWh elektřiny, což znamená 17% meziroční růst a pokrytí spotřeby půl milionu domácností. Podobně jako v posledních letech je příčinou mimo jiné i zvýšené využívání přečerpávacích zdrojů při stabilizaci energetické soustavy ČR, která je často zatěžována produkcí ze zahraničních i domácích obtížně predikovatelných obnovitelných zdrojů.

Historicky nejvyšší pololetní produkci ve výši 664,3 milionů kWh hlásí přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, Dlouhé Stráně I a Štěchovice II provozované v rámci společnosti ČEZ, a. s. „V meziročním srovnání jde o 17% nárůst výroby,“ řekl Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s. Za rekordními statistikami posledních let opakovaně stojí mimo jiné i fakt, že přečerpávací elektrárny jsou v rámci celé energetické soustavy ČR stále častěji nasazovány k vykrývání výroby, resp. nevýroby z nepredikovatelných obnovitelných zdrojů.

Podívejte se prostřednictvím virtuální prohlídky, jak fungují přečerpávací elektrárny

- Dlouhé stráně http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-dlouhe-strane/

- Štěchovice http://virtualniprohlidky.cez.cz/cez-stechovice/

Mezi přečerpávacími elektrárnami ČEZ tradičně dominovaly Dlouhé Stráně I, které za prvních šest měsíců roku vyrobily 390,6 milionů kWh. Následovaly Dalešice s 240,1 miliony kWh a Štěchovice II s 33,6 miliony kWh. Produkce všech tří přečerpávacích elektráren by stačila k pokrytí pololetní spotřeby více než 500 tisíc domácností.

Vzhledem k průběžnému zvyšování kapacit obnovitelných zdrojů v blízkém zahraničí (zejména Německo) ale i v České republice - a nutnosti vykrývat jejich kolísavou produkci -  bude důležitost přečerpávacích elektráren v tuzemské energetické soustavě v budoucnu stále stoupat.

Co umí přečerpávací elektrárny?

Přečerpávací vodní elektrárny plní v elektrizační soustavě funkci statickou, dynamickou a kompenzační.

  1. Statická funkce - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrická energie.
  2. Dynamická funkce – poskytují pro soustavu podpůrnou službu jako rychle startující rezerva. Přečerpávací elektrárny jsou schopny najet na plný výkon během 1 -2 minut.
  3. Kompenzační funkce - slouží k regulaci napětí v soustavě.

Více o přečerpávacích vodních zdrojích Skupiny ČEZ v ČR

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/dlouhe-strane.html

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/dalesice.html

http://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/obnovitelne-zdroje/voda/stechovice.html

 

Věděli jste, že…

  • přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů světa“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?
  • horní nádrž PVE Dlouhé Stráně leží v nadm. výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m 3?
  • přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice z roku 1947, která do roku 1991 vyrobila celkem 1,65 miliardy kWh převážně špičkové energie, byla v letech 1992-96 komplexně zmodernizována?
  • dalešickou přečerpávací vodní elektrárnou z roku 1978 protekla za 35 let jejího spolehlivého provozu voda o objemu 55 nádrží dalešické přehrady?
  • hráz dalešické přehrady 102 metrů vysoká je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě?
  • prvním přečerpávacím vodním zdrojem na našem území byla v roce 1930 šumavská elektrárna Černé jezero, která je dodnes funkční jako malá vodní elektrárna?

Zdroj: TZ ČEZ, a.s.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany