Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Prezident spolku Jaderní veteráni ČR získal vyznamenání Rosatomu

Prezident spolku Jaderní veteráni ČR získal vyznamenání Rosatomu

11.10.2016

Prezident spolku veteránů jaderného průmyslu ČR Jiří Marek získal dne 27. září 2016 pamětní medaili "Za zásluhy o mezinárodní spolupráci v jaderném průmyslu". Toto vyznamenání mu bylo uděleno za osobní přínos k rozvoji a posílení mezinárodní spolupráce v oblasti využívání jaderné energie.

 

Vyznamenání Jiřímu Markovi předal generální ředitel státní korporace Rosatom Sergej Kirijenko během slavnostní ceremonie při příležitosti otevření památníku jednoho ze zakladatelů mírového využívání jaderné energie, sovětského fyzika I. V. Kurčatova, ve stálém zastoupení Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni. Akce se zúčastnil také generální ředitel MAAE Yukiya Amano.

Předání cen se uskutečnilo v rámci programu 60. výročního zasedání Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které se koná 26. - 30. září 2016 ve Vídni.

Během výroční akce vystoupil Jiří Marek jako moderátor kulatého stolu "60 let MAAE: jaderná energetika jako faktor udržitelného rozvoje" pořádaného z iniciativy Mezinárodního svazu veteránů jaderné energetiky a průmyslu. Promluvil také o projektu prodloužení provozní doby českých JE. Kulatého stolu se zúčastnili zástupci veteránských profesionálních organizací ze Slovenska, Finska, Bulharska, Francie, Ukrajiny, jakož i experti z MAAE v čele s náměstkem generálního ředitele agentury Michailem Chudakovem.

Jiří Marek je absolventem Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a v současnosti působí jako konzultant v oblasti energetiky. V průmyslu od roku 1974. V předchozích letech byl poradcem ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, předsedou a místopředsedou dozorčí rady společnosti ČEZ. Specializuje se v oblasti radioaktivního odpadu a vlivu jaderných elektráren na životní prostředí, tvorbě energetických strategií, věnuje se popularizaci jaderné energetiky. Je autorem řady vědecko-populárních publikací o jaderné energetice ("Jaderná energie", "Velká knihu o energii", "Manuál energetické gramotnosti", "Bezpečnost - imperativ jaderné energetiky" atd.). Je organizátorem a aktivním účastníkem českých i mezinárodních oborových konferencí a fór a expertní lídr v oblasti národní a evropské energetiky pro média.

Zdroj:
http://www.allforpower.cz/clanek/prezi...terani-cr-ziskal-vyznamenani-rosatomu/

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany