Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Rusko hostilo veletrh Atomexpo 2014. Dorazili delegáti z desítek zemí

23.6.2014

Od 9. do 11. června se v Moskvě konalo setkání špiček světové jaderné energetiky. Během veletrhu bylo představeno mnoho technických novinek. Delegáti však také podepsali řadu smluv o dalším celosvětovém rozvoji jádra.

Během třídenního veletrhu se v Moskvě akreditovalo více než tři a půl tisíce zápastupců bezmála šesti set společností, působících v energetickém průmyslu. Na Atomexpo zavítali delegáti ze zemí, kde má jádro tradičně silnou pozici, ale i ze států exotičtějších jako byla například Angola, Vietnam, Indie či Jihoafrická republika. Mezi rekordním počtem delegátů nechyběli ani zástupci českých firem.

Už v úvodu celého třídenního setkání se svými přednáškami vystoupili mimo jiné generální ředitelka Světové jaderné asociace Agneta Risingová, náměstek generálního ředitele ruské společnosti Rosatom Kirill Komarov nebo šéf Japonského atomového průmyslového fóra Takuja Hattori. Všichni řečníci se jednoznačně shodli na tom, že vzhledem ke globálnímu vývoji je zásadní, aby jaderná energetika využila svůj potenciál a v příštích desetiletích se stala klíčovým zdrojem elektrické energie na celém světě.

Z mnohých jednání za zavřenými dveřmi pak vzešla také celá řada smluv jak mezi státy, tak mezi soukromými subjekty. Zřejmě nejdůležitějším dokumentem, který byl na veletrhu podepsán, je memorandum o zřízení informačního centra jaderné energetiky v Bělorusku. Na jeho zřízení se bude podílet běloruská vláda, ruská státní společnost Rosatom i celá řada dalších firem.

Vystavovatelé na veletrhu také představili mnoho technických novinek a inovací, které možná už brzy pomohou k efektivnější výrobě elektřiny z jádra. Mezi návštěvníky byl velký zájem mimo jiné o zařízení, která by mohla umožnit zcela bezpečnou jadernou fúzi ve vesmíru. 

Zdroj: web Aktivní zóna.cz

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany