Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

S Danou Drábovou tentokrát o stupiditě

S Danou Drábovou tentokrát o stupiditě

2.12.2016

VALEČ (ap) – Semináře Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany se v úterý 29. listopadu ve Valči zúčastnila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která loni přispěla do sborníku „Povaha změny“ nesoucího podtitul Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace. Po velkém úspěchu této knihy vyšel nyní další sborník textů dvaadvaceti autorů, nazvaný „Na rozhraní“ s podtitulem Krize a proměny současného světa.

Napsaly:  Horácké noviny | 2.12.2016 | Rubrika: Publicistika |  Strana: 3 | Autor: Arnošt Pacola | Téma: JE Dukovany

 

* Ve svém letošním příspěvku se v knize tentokrát zamýšlíte nad stupiditou, to slovo se překládá jako hloupost. Podle italského historika ekonomie Cipolla (1922-2000) je stupidní člověk nejnebezpečnějším typem člověka, jinak řečeno Blbec je nebezpečnější než Bandita.
Stupidita, to je moje oblíbené téma, protože si velmi vážím Františka Koukolíka. (Pozn. red.: MUDr. František Koukolík je český neuropatolog, věnující se propagaci kritického myšlení a vědeckého přístupu). Stupidita znamená naši neschopnost adekvátně reagovat. To nemá nic společného s tím, jak se to překládá.


* Čili není to ani žádná nadávka?
Ne, je to naše neschopnost nebo nechuť adekvátně reagovat na měnící se svět, ale spíše si problémy vytlačovat z hlavy. To je, řekla bych, vzrůstající charakteristika dnešní doby a také těch, kdo rozhodují. Opravdu nechci, aby se to slovo či téma dostalo do pejorativní roviny, stupidita je spíš neschopnost si vytvořit patřičnou rovnováhu mezi cenou, kterou platím za to, že ten problém neřeším a cenou, kterou platím za to, že ten problém řeším.


* Co vám, jaderné fyzičce, dává společnost biologů, archeologů a egyptologů, historiků, ekonomů nebo vojáků, zaměřených na zkoumání kolapsů příliš složitých společností?
Právě proto se tam pohybuji, protože člověk nemůže celý život setrvat v úzkém zaměření, nebo alespoň člověk jako já ne. A tím pádem je to pro mě inspirující prostě.


* Jak hodnotíte průběh dnešního semináře? Mám z něj dojem, že tak dlouho se bude říkat, že v Dukovanech postavíme nový pátý jaderný blok, až ty problémy kolem, ta stupidita, o níž hovoříte, způsobí, že ten blok nakonec nebude.
Když ho budeme potřebovat, tak bude. Víte, mě to zase tak příliš nezneklidňuje z jednoduchého důvodu, těch šest prvních bloků jsme také postavili, když jsme je potřebovali.


* Co říkáte na kauzu další maďarské jaderné elektrárny, kterou hodlají Maďaři stavět s Rusy bez tendru, jen na základě mezivládní dohody? Vidíte to jako reálnou možnost nebo cestu i pro Českou republiku?
Já bych hlavně podotkla, že ještě pořád to Maďaři z Bruselu posvěceno nemají.

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany