Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Škoda JS slaví jubileum. Má stomilionový zisk i další velké zakázky po celém světě

16.5.2016

Plzeňská firma pořádá v těchto dnech (11. – 13. 5.)  v Plzni velkou mezinárodní konferenci u příležitosti 60. výročí.

Praha, Plzeň – Plzeňská Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství, má důvod slavit. Firma si letos připomíná 60. výročí svého vzniku a výročí slaví ve skvělé kondici. Loni skončila šestnáctým rokem po sobě v zisku. Podle mezinárodních účetních standardů utržila 3,51 miliardy korun, meziročně o 19 procent více. Hrubý zisk podniku vzrostl o čtvrtinu na 108 milionů Kč. Vývoz převýšil 58 procent.


Podnik získal nové zakázky za téměř 4,2 miliardy Kč, meziročně o zhruba 200 milionů korun více.
„Hlavními projekty loňského roku byly obnova systému kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany, servis a údržba všech šesti jaderných bloků v ČR, dostavba 3. a 4. bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce, obnova systému kontroly a řízení maďarské jaderné elektrárny Paks, výroba lineárních krokových pohonů pro druhý blok Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Škody JS Josef Perlík. Škoda JS dále uzavřela kontrakt na dodávku 58 kontejnerů na použité jaderné palivo pro Temelín v letech 2018 až 2035.
„Letos plánujeme minimálně udržet trend nárůstu tržeb i zisku,“ řekl Perlík.
Objem přijatých zakázek, který roste od roku 2012, by se měl opět letos pohybovat na loňské úrovni. Loni přijaté zakázky dávají firmě velmi solidní perspektivu na další tři až čtyři roky, uvedl. Podle finančního ředitele Jana Kleisnera má firma na účtech zhruba 800 milionů Kč volných peněz a funguje bez provozních úvěrů. „Firma je velmi stabilní ve střednědobém horizontu,“ řekl. Do technologie investovala za minulých pět let zhruba 700 milionů korun, další desítky milionů jdou poslední roky do výzkumu a vývoje nových produktů.


DO BUDOUCNA UŽ NEJEN JÁDRO
Perlík uvedl, že společnost se chce stále dlouhodobě orientovat na jadernou energetiku, a to na všechny typy reaktorů i zákazníků na světě. Bude ale více diverzifikovat portfolio činností, které doplní hlavní byznys. „Půjde i o obory mimo jadernou energetiku, které vykazují potenciál růstu,“ řekl Perlík. Uvedl například klasickou energetiku, spalovny i petrochemii, zejména dodávky celých bloků na klíč. V polovině minulého roku proto podnik začal zpracovávat strategii dlouhodobého rozvoje, jejíž konkrétní výsledky představí v závěru letošního roku.
Škoda JS je od roku 2004 součástí silné ruské skupiny OMZ z oblasti těžkého strojírenství, který se zaměřuje na inženýring, výrobu, prodej a servis zařízení pro jadernou energetiku, ropný a plynárenský průmysl, důlní techniku a na výrobu speciálních ocelí.
Škoda JS zaměstnává kolem 1100 lidí.

Zdroj: Plzeňský deník | 13.5.2016

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany