Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Škoda JS vyvine, vyrobí a dodá kontejnery na vyhořelé palivo pro Dukovany

13.6.2016

Společnost ŠKODA JS a.s. počátkem června 2016 podepsala se společností ČEZ, a.s, kontrakt na dodávku kontejnerů na vyhořelé palivo pro jadernou elektrárnu Dukovany.

Na základě vítězství v tendru bude dodávat kovové dvouúčelové obalové soubory pro přepravu a skladování, včetně manipulačních prostředků pro jejich odbavení. Dodávka prvního kontejneru se uskuteční v polovině roku 2021 a následně budou dodávány 2 až 6 kontejnerů ročně až do roku 2031.

Pokud bude prodloužena životnost jaderné elektrárny, bude se v dodávkách kontejnerů pokračovat až do roku 2048. Celkem se tedy jedná o 35 kontejnerů a opce je na dalších 55. Po ukončení vývoje bude výroba prototypu trvat 18 měsíců, ve standardním režimu potom cca 10 měsíců. Hodnota kontraktu přesahuje 3,8 miliardy korun.

Těleso kontejneru ŠKODA 440/84 představuje válec z kované oceli o průměru cca 2,6 m a výšce 4,3m s vloženým polyetylénovým moderátorem pro stínění neutronů. Vnitřní povrch je chráněn pokovením. Zádržný systém tvoří dvojice šroubovaných nerezových vík s kovovým těsněním, zaručujícím těsnost po dobu minimálně 60 let. Koš složený z šestihranných trubek z hliníkové slitiny umožňuje zavezení 84 palivových souborů. „Uzavřený kontrakt nás těší nejen proto, že přináší novou významnou zakázku a perspektivu pro výrobu v naší Reaktorové hale, ale zejména tím, že se jedná o nový námi navržený a vyvinutý typ kontejneru, s nímž jsme uspěli v tendru. Rádi bychom ho nabídli i pro elektrárny s reaktory typu VVER 440 v dalších zemích,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS Josef Perlík.

Kontejnery na vyhořelé palivo vyrábí společnost ve své reaktorové hale od r. 1995, dosud jich dodala do jaderných elektráren v České republice, Německu, Švýcarsku, Litvě a Bulharsku téměř 400. Použité palivo se v kontejnerech může bezpečně uchovávat desítky let do té doby, než bude uloženo do konečného úložiště, může však být také recyklováno a posloužit k výrobě nových palivových článků. Společnost ŠKODA JS včera zveřejnila výsledky hospodaření za rok 2015, který opět zakončila s významným ziskem a během něhož podepsala na delší období kontrakty za 4.2 miliardy korun. Podepsaná smlouva potvrzuje pozitivní trend jejího rozvoje.

Zdroj: All for POWER | 7.6.2016 | Rubrika: Jaderné elektrárny |  Strana: 58 | Autor: (red) | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany