Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Stavbu jaderných bloků Dukovan podporuje i nové vedení kraje

25.1.2017

Jihlava 24. ledna (ČTK) - Stavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků elektrárny Dukovany ((EDU) podporuje i nové vedení Kraje Vysočina.

Po dnešním jednání krajské rady o tom novináře informoval hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Radní zároveň navrhli, aby na nejbližším únorovém zasedání vyjádřili podporu přípravě na dostavbu Dukovan také krajští zastupitelé.
"Dále budeme požadovat uspíšení přípravné, projektové a schvalovací fáze obou projektů, tedy EDU 5 a EDU 6," uvedl hejtman. Elektrárna je podle něj pro další rozvoj regionu klíčová, protože jde o silný ekonomický subjekt a důležitého zaměstnavatele.
Do podzimních krajských voleb vládla na Vysočině menšinově ČSSD s podporou KSČM. Po volbách vytvořili sociální demokraté koalici s hnutím ANO, ODS a Starosty pro Vysočinu. Dostavbu elektrárny Dukovany ale v minulých letech podporovali komunální politici napříč stranami.
V minulých volebních obdobích byla na úrovni kraje přijata řada usnesení na podporu Dukovan. Naposled podpořili radní kraje záměr stavby nového jaderného zdroje v lokalitě dukovanské elektrárny loni v srpnu, poté, co firma ČEZ požádala ministerstvo životního prostředí o zahájení procesu k posouzení vlivů případné stavby nových bloků na životní prostředí.
Dukovanská elektrárna má nyní čtyři bloky, které byly zprovozněny v letech 1985 až 1987. Díky rozsáhlé modernizaci zařízení by podle firmy ČEZ měly být technicky připraveny na dalších 20 let provozu. Až doslouží, měly by být nahrazeny jedním až dvěma novými bloky. Podle údajů z minulého týdne už ČEZ začíná jednat se šesti zvažovanými zahraničními dodavateli těchto zařízení. Definitivní rozhodnutí o stavbě dalších bloků Dukovan ale ještě nepadlo, hlavně kvůli nevyjasněným zdrojům financování.

Zdroj: Zpravodajství ČTK | 24.1.2017 | 17:18 | Rubrika: pol pod ene | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany