Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Stejně jako čeští hokejisté na mistrovství světa usilovali studenti středních škol o úspěšné složení Jaderné maturity v Dukovanech

Stejně jako čeští hokejisté na mistrovství světa usilovali studenti středních škol o úspěšné složení Jaderné maturity v Dukovanech

16.5.2016

Tak jako si v těchto dnech naši hokejisté měří své síly s ostatními hokejovými soupeři na mistrovství světa, o obdobný úspěch usilovali i studenti středních škol v závěrečném testu Jaderné maturity v Jaderné elektrárně Dukovany. Nejlepším týmem se stali studenti ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy v Brně na Sokolské. Obsadili krásné první a třetí místo. Král osmého ročníku Jaderné maturity tak obhájil vítězství školy z roku 2014.

V květnu se 30 žáků z devíti partnerských škol Skupiny ČEZ zúčastnilo již osmého ročníku Jaderné maturity v Jaderné elektrárně Dukovany. Žáci ze škol z Brna, Jihlavy, Kladna, Mohelnice, Olomouce, Ostravy a nedaleké Třebíče měli během této třídenní stáže možnost proniknout do života jaderné elektrárny a stát se na chvíli její součástí. Studenti prošli strojovnu 1. výrobního bloku, nahlédli do skladu použitého paliva nebo si prohlédli pracoviště havarijního štábu a jeden z krytů. „Velmi jsem se na stáž těšil a očekával jsem od účasti přesně to, co se mi splnilo. Tedy podívat se do jaderné elektrárny a poznat zaměstnance a blíže některé pracovní pozice. Nejvíce mě zaujal trenažér, co všechno dokáže simulovat, vypočítat a taky mě překvapila velikost a propracovanost zařízení na strojovně“, hodnotí stáž Jan Hort, student z Brna.

Absolvovat tuto stáž měli možnost i vyučující z vybraných škol. Jednou z nich byla paní Dagmar Gallistlová, vyučující ze Střední školy strojírenské a elektrotechnické v Brně. Ta navštívila tuto stáž již po několikáté a říká: „Mám na starosti kariérové poradenství a v rámci této činnosti spolupracuji s firmami a tedy i s ČEZem. Jaderná maturita je vynikající projekt. Jednak žáky motivuje k dalšímu vzdělávání se a k tomu, že to studium má smysl a k něčemu je vede. Druhá věc je, že se dostanou do prostor, kam by se běžně nedostali.“ Účast si nenechal ujít ani pan Miloš Palla, ředitel Střední průmyslové školy elektrotechnické Mohelnice, který se Jaderné maturity zúčastnil poprvé.

„Byl jsem se svými žáky na Jaderné maturitě poprvé a předčilo to moje očekávání. Jedním slovem – paráda. Musím ocenit skvělé přednášky. Byly aktuální, názorné. Určitě informace využiji i v rámci své výuky na škole“, vysvětluje pan Palla.

Vědomosti nabité během Jaderné maturity si studenti ověřili v závěrečném testu. Nejlépe si vedli studenti Patrik Gašpárek, Jindřich Cvak a Jan Hort. Titul Krále Jaderné maturity si odváží Jan Hort, student Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy z Brna. „Opravdu jsem to vůbec nečekal. Připravoval jsem se na to, z každé přednášky jsem si odnesl vlastní poznámky plus nějaké další prospekty, které jsme zde získali. Přípravu jsem tedy nepodcenil, ale ani jsem nečekal, že bych mohl takto uspět,“ shrnuje své dojmy Jan Hort.

Na závěr celé stáže si připravila odbornou prezentaci předsedkyně Státního úřadu pro Jadernou bezpečnost Dana Drábová. Ta je již téměř nedílnou součástí celého programu. Její přednášky jsou velmi oblíbené nejen u studentů, ale rádi se jich účastní také zaměstnanci elektrárny. Předsedkyně Dana Drábová věnovala studentům v Dukovanech a jejich dotazům velkou pozornost a na závěr vyhověla také jejich žádostem o společnou fotografii.

 

Zdroj: TZ z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany