Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Temelín posiluje kontrolu nad dodavateli

Temelín posiluje kontrolu nad dodavateli

5.2.2016

Nový systém kontroly dodavatelů, organizační změny uvnitř elektrárny a další pracovní místa. To jsou hlavní změny, které čekají Jadernou elektrárnu Temelín v letošním roce. Novinářům je dnes představil ředitel temelínské elektrárny Bohdan Zronek.

S cílem posílit kontrolní roli nad prací dodavatelských firem vstoupilo do letošního roku vedení Jaderné elektrárny Temelín. „Je to především reakce na loňský rok, neplánované odstávky a kontroly dokumentace svarů. Už tehdy jsme začali pracovat na zlepšení nastavení vztahů s dodavateli. A není to jen o nich, musíme začít hlavně u sebe,“ říká Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

ČEZ tak v Temelíně posiluje útvar Péče o zařízení. Přijme nejméně desítku nových specialistů. U jednotlivých pracovníků dojde k zúžení a prohloubení kompetencí. Stěžejními odborníky budou systémoví inženýři, kteří budou zodpovídat za to, že zařízení bude v dobré kondici. Novinkou budou specialisté, kteří budou garantovat kvalitu přípravy, provedení údržby a dohled na dodavateli. Jen na zajištění odstávkových prací se podílí více než šest stovek pracovníků z pěti desítek firem. „Vše je o tom, že dodavatel se chová tak, jak ho sami řídíme. Proto musíme nastavit systém, ve kterém nebude prostor pro chybu. A k tomu potřebujeme kvalitní lidi,“ doplňuje Zronek.

I přes celorepublikový trend nedostatku technicky vzdělaných studentů, v Temelíně na podobné problémy nenaráží. Po zveřejnění inzerátu se za pouhé dva týdny přihlásilo více než pět desítek uchazečů. „Vyplácí se nám dlouhodobá spolupráce se školami. Začíná to besedami na základních školách, máme programy pro střední školy a vrcholem je dvoutýdenní odborná stáž u nás v elektrárně pro technické vysokoškoláky,“ poznamenal Zronek.

Právě polovina z přihlášených uchazečů temelínskou odbornou stáží zvanou Letní univerzita v minulosti prošla. „Tito studenti znají prostředí elektrárny a my známe je. A to je výhodné pro obě strany. Jak se říká, ani studenti, ani my nekujeme zajíce v pytli,“ doplnil Zronek.

Vedle změn uvnitř elektrárny zavádí ČEZ v Temelíně novinky i ve spolupráci s dodavateli. „Maximálně budeme využívat dceřiné společnosti. Zrušili jsme systém ročních cen za údržbu a výrazně jsme omezili i paušální platby. Nově klademe důraz na odvedený výkon a zpřísnili jsme i požadavky na kvalifikaci dodavatelů,“ uzavřel Zronek.

 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s, JE Temelín

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany