Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Temelín v Budějovicích testuje záložní havarijní středisko

Temelín v Budějovicích testuje záložní havarijní středisko

5.5.2016

Temelín zasáhne mimořádně silné zemětřesení. Trosky administrativní budovy zavalí hlavní i záložní vstup do havarijního střediska. Havarijní štáb elektrárny by se v takovém případě přesouval do Českých Budějovic. ČEZ v těchto dnech v jihočeské metropoli testuje záložní havarijní středisko zřízené jako jedno z postfukušimských opatření ze zátěžových testů EU.

Nenápadná dvoupatrová budova u sportovního centra Pouzar nabyla na významu. Dosud zde Temelín provozoval speciální laboratoř pro radiační kontrolu okolí elektrárny. Za určitých okolností by sem nastěhovala osmnáctka odborníků havarijního štábu elektrárny. „Budějovice jsou od elektrárny v bezpečné a pro nás navíc v dojezdové vzdálenosti. Havarijní štáb tak může začít pracovat do hodiny od svého svolání,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitel Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ.

Vybudování záložního střediska nebylo technicky a finančně nějak složité. ČEZ ve vlastní budově už několik let provozuje specializované radiační pracoviště. Šlo tedy především o vyčlenění prostor.

Funkčnost střediska a připravenost členů havarijního štábu si vedení elektrárny ověřuje prostřednictvím tajných svolání. Už dvakrát museli temelínští odborníci neočekávaně vyrazit do budějovického záložního střediska. Naposledy právě včera večer a ještě dvě podobná tajná cvičení je čekají.

Temelín zvládne zemětřesení o síle 5,5 Rychterova stupně

V Temelíně jsou důležitá zařízení umístěna v seizmicky zodolněných budovách. Ty vydrží zemětřesení o síle 5,5 stupně Rychterovy stupnice. Klíčové stavby jsou 90krát odolnější, než největší zemětřesení, které zde bylo historicky zaznamenáno. V případě havarijního střediska, které se nachází ze stavebního hlediska pod běžnou budovou, by při zemětřesení mohl vzniknout problém s jeho dostupností. Pro takové případy jsou od loňského roku k dispozici speciální stany a toto je další nouzová varianta. V budějovickém záložním středisku mají oborníci k dispozici počítače a komunikační techniku včetně satelitního telefonu.

Ukončení základní řady opatření plánovaných podle Národního akčního plánu do konce roku 2015 ale neznamená konec činnosti týmu, který všechny činnosti a projekty koordinuje. „Bezpečnostní opatření budeme průběžně neustále posilovat. Během zátěžových testů jsme realizovali řadu technických modifikací, nakoupili novou techniku a teď je potřeba, aby naši odborníci zavedená vylepšení správně používali. A k tomu nám mají pomoci právě různá cvičení,“ doplnil Zronek

V rámci zátěžových testů EU zavedl Temelín více než pět desítek opatření. Mimo jiné rozšířil způsoby chlazení reaktoru, přidal další nezávislé zdroje elektřiny, nebo zvýšil počet zařízení na likvidaci vodíku v budově chránící reaktor. Opatření byla zaměřena například i na to, aby elektrárna nejméně tři dny zvládala mimořádné přírodní pohromy úplně sama, bez jakékoliv pomoci zvenčí.

  

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

 

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Temelín

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany