Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

TV Nova bude snídat v elektrárně

TV Nova bude snídat v elektrárně

11.8.2014

Pravidelná televizní relace Snídaně s Novou zavítá v pátek 15. srpna do první české jaderné elektrárny v Dukovanech. V tříhodinovém bloku můžete od 6:00 sledovat vstupy, rozhovory a zasvěcené komentáře.

Elektrárna Dukovany dnes patří podle měřítek WANO (Světová asociace operátorů jaderných elektráren) mezi pětinu nejlépe provozovaných jaderných elektráren na světě. Za téměř 30 let svého spolehlivého provozu přitom už stihla vyrobit 377 miliard kWh, což by stačilo na pokrytí současné spotřeby celé České republiky na více než 5 let.

Elektrárna společně se sehraným týmem svých zaměstnanců je připravena odvádět tuzemské energetice své neocenitelné služby a vyrábět elektřinu další desítky let.

Aby byl tento smělý cíl v souladu s realitou zpřísněných bezpečnostních požadavků po událostech ve Fukušimě, prochází dukovanská elektrárna v posledních letech miliardovou ozdravnou kúrou. Průběžná modernizace umožnila postupné navýšení celkového instalovaného výkonu všech čtyř dukovanských bloků z původních 1 760 MW na dnešních 2 040 MW. Roční produkce se i díky tomu drží v posledních letech pravidelně nad hodnotou 15 miliard kWh elektrické energie. Personálu se podařilo zkrátit odstávky pro výměnu paliva na dvacet dnů a přejít od tříletého k pětiletému cyklu výměny paliva.

Ani v aktuálních prázdninových dnech nepolevuje práce na zvyšování odolnosti elektrárny Dukovany. Průběžně probíhá výstavba nízkých extrémně odolných ventilátorových věží určených především ke chlazení bezpečnostních systémů elektrárny. Nedávno také dorazily do Dukovan dva zcela nové dieselgenerátory sloužící jako záloha pro případ, že by elektrárna přišla o veškeré způsoby napájení. Těch je v současnosti hned 19.

O tom všem a jistě i o mnoho dalších tématech a zajímavostech bude v pátek ve Snídani s Novou řeč. Nepropásněte příležitost dozvědět se nejnovější zajímavosti ze zákulisí jaderné elektrárny Dukovany!

 

Věděli jste mimochodem, že...

-         v Jaderné elektrárně Dukovany pracuje přibližně 1 100 zaměstnanců, jejichž průměrný věk je 47 let?

-         další stovky zaměstnanců pracují u dodavatelských firem a v době odstávek se jejich počet ještě navýší.

-         informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany navštíví ročně 28 tisíc návštěvníků? Tato lidská masa by vytvořila řadu dlouhou 7 km.

-         za dobu fungování informačního centra zavítalo do dukovanské elektrárny přes půl milionu lidí?

-         plocha 26 hektarů, na níže se rozkládá jaderná elektrárna Dukovany, by umožnila zaparkování 40 tisíc osobních aut?

-         celý areál Jaderné elektrárny Dukovany má obvod zhruba 6 kilometrů a nejlepší světoví vytrvalci by ho dokázali oběhnout za více než 16 minut?

-         v jídelně dukovanské elektrárny se v běžný pracovní den vydá přibližně 1 400 porcí obědů?

-         v prádelně oblečení zaměstnanců kontrolovaného pásma se při běžné směně vypere 350 kg prádla? Období odstávek však zvedají hodnotu až na 800 kg.

-         nejrozšířenějším zvířetem žijícím v areálu elektrárny je zajíc polní?

 

Zdroj: materiál ČEZ, a.s., JE Dukovany

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany