Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Úřady nacvičovaly na MU obranu elektrárny před kybernetickým útokem

Úřady nacvičovaly na MU obranu elektrárny před kybernetickým útokem

9.10.2015

Pracovníci klíčových ministerstev a dalších úřadů České republiky si na vlastní kůži vyzkoušeli obranu simulované sítě významné elektrárny před kybernetickými útoky.

První ročník národního technického cvičení kybernetické bezpečnosti Cyber Czech 2015, který pořádal Národní bezpečností úřad (NBÚ) ve spolupráci s Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity, se včera a dnes odehrál v Brně. Cvičení se odehrávalo v prostředí nového Kybernetického polygonu v prostorách ÚVT formou praktické simulace ve speciálním uzavřeném počítačovém systému, kde lze cokoliv testovat bez rizika pro vnější síť.

Cílem cvičení bylo čelit reálným kybernetickým útokům a řešit vzniklé události a incidenty. Odborníci prověřovali technické schopnosti a sdílení informací mezi jednotlivými týmy cvičících. Akce byla založena na předem připraveném scénáři odrážejícím reálné incidenty a aplikaci zákona o kybernetické bezpečnosti. Scénář i příběh cvičení byly ovšem zcela fiktivní.

Jednalo se o první technické cvičení, kdy si účastníci z řad odpovědných pracovníků klíčových ministerstev a dalších úřadů České republiky na vlastní kůži vyzkoušeli obranu simulované sítě významné elektrárny před kybernetickými útoky. Zpočátku se jednalo jen o jednodušší útoky, které postupně přecházely v útoky sofistikovanější, až po napadení systému významného průmyslového podniku, který je součástí takzvané kritické informační infrastruktury.

Jednotliví hráči, rozdělení do pěti obranných týmů, čelili po dobu šesti hodin postupnému nárůstu aktivity útočníků, aby si vyzkoušeli, jak pod tlakem postupovat v průběhu reálné kybernetické krize. Jejich úkolem bylo nejen reagovat na útoky a technické problémy, ale rovněž hodnotit jejich dopady v právní rovině, případně dopady mediální. 

O simulované útoky se postarali odborníci z Národního centra kybernetické bezpečnosti (NCKB) společně se specialisty z Kybernetického polygonu. „Jednalo se o první zatěžkávací zkoušku celého polygonu, který slouží nejen pro univerzitní výzkum, ale je to zároveň jedinečný fyzický a virtuální prostor cenný pro partnery z veřejných institucí i komerční firmy,“ vysvětlil Michal Bulant, prorektor Masarykovy univerzity pro studium a informační technologie.

Převzato z www.online.muni.cz - http://www.online.muni.cz/udalosti/6622-urady-nacvicovaly-na-mu-obranu-elektrarny-pred-kybernetickym-utokem#.Vhe15tBIu71

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany