Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

V dalešické elektrárně se stěhoval rotor o váze 300 tun

V dalešické elektrárně se stěhoval rotor o váze 300 tun

2.6.2015

Tři sta tun vážící rotor turbogenerátoru ve vodní elektrárně Dalešice se po kontrole magnetického obvodu vrátil na své místo. Nejtěžší díl v celé elektrárně pomáhaly přemístit dva spřažené jeřáby, každý o nosnosti 160 tun. Kontrola zjistila, že stav magnetického obvodu je vyhovující, není nutná oprava nebo výměna.

Kramolín - Tři sta tun vážící rotor turbogenerátoru ve vodní elektrárně Dalešice se po kontrole magnetického obvodu vrátil na své místo. Nejtěžší díl v celé elektrárně pomáhaly přemístit dva spřažené jeřáby, každý o nosnosti 160 tun. Kontrola zjistila, že stav magnetického obvodu je vyhovující, není nutná oprava nebo výměna. ČTK to řekl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.


Vodní elektrárna na řece Jihlavě zásobuje technickou vodou Jadernou elektrárnu Dukovany. Soustrojí turbogenerátoru prochází od začátku května modernizací systému kontroly a řízení. "Generátor by se měl podle plánu rozběhnout na plný výkon po ukončení modernizace 23. srpna," řekl Bezděk.

Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice je druhou největší ze tří přečerpávacích vodních elektráren v Česku. V provozu je od roku 1978. O rok později dodala do sítě 402.491 megawatthodin (MWh) elektrického proudu. Tuto výrobu se podařilo překonat až v roce 2013, tedy po 34 letech. Loni vyrobila zatím rekordní množství proudu, 461.119 MWh. Využití elektrárny, která umožňuje vyrovnávání výkyvů a výpadků v energetické síti, stoupá i kvůli rozšiřování obnovitelných zdrojů elektřiny.

Elektrárna vznikla s dalešickou přehradou. Vodní dílo na řece Jihlavě se skládá ze dvou nádrží - Dalešice a Mohelno. Elektrárna je umístěna pod 100 metrů vysokou hrází z udusaného jílu. Když je v síti elektřiny nedostatek nebo vypadne nějaký větší zdroj, do minuty se rozjedou dalešické vodní turbíny. Jejich celkový výkon 480 MWh se téměř rovná jednomu ze čtyř jaderných bloků sousedních Dukovan.

 

Zdroj: ČTK

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany