Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

V Dukovanech proběhlo první letošní utajené cvičení

16.5.2016

V pondělí 9. 5. 2016 proběhlo na Jaderné elektrárny Dukovany pravidelné, ale přesto poněkud neobvyklé cvičení. Poprvé se totiž do cvičení zapojilo záložní pracoviště havarijního štábu, které je od minulého roku vybudováno v Moravském Krumlově. Fungování takového pracoviště mimo areál elektrárny je jednou z řady „fukušimských“ novinek, kdy se cvičí omezená přístupnost areálu JE Dukovany, v němž je umístěn hlavní havarijní štáb.

Na 2. bloku Jaderné elektrárny Dukovany došlo k události s únikem radioaktivního média z primárního okruhu. Reaktor byl okamžitě odstaven a únik byl lokalizován podle postupů, které elektrárna má pro takové případy zpracovány. Jednalo se samozřejmě o cvičení, jehož hlavním úkolem bylo prověření činnosti a připravenosti celého týmu havarijního štábu, poprvé v novém prostředí záložního pracoviště.

Po vyhodnocení úvodní situace byl na příkaz ředitele elektrárny svolán havarijní štáb a technické podpůrné středisko, tentokrát do nového záložního pracoviště havarijního štábu v Moravském Krumlově, odkud štáb řídil omezení a likvidaci úniku.

Podobná cvičení s předem utajeným scénářem i termínem cvičení proběhnou v tomto roce ještě několikrát, tak aby situaci procvičil každý ze čtyř havarijních týmů, které se nepřetržitě střídají v držení pohotovosti.

O utajeném cvičení vědí pouze pracovníci útvaru havarijní připravenosti. Ředitel elektrárny se o cvičení dozvídá pouze s několikaminutovým předstihem, v němž rozhoduje o jeho skutečném vyhlášení a provedení.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany