Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

V Dukovanech úspěšně odmaturovalo rekordních 92 studentů z jaderné energetiky

V Dukovanech úspěšně odmaturovalo rekordních 92 studentů z jaderné energetiky

14.6.2022

Třetím a zároveň posledním maturitním týdnem skončily v Jaderné elektrárně Dukovany letošní zkoušky studentů středních škol z jaderné energetiky, kterých se účastnilo rekordních 92 uchazečů. Pro velký zájem uchazečů v letošním roce v Dukovanech proběhlo mimořádně už 3. kolo této odborné 3denní stáže.

Jaderných maturit se letos zúčastnilo celkem 102 účastníků, z toho 92 žáků gymnázií a průmyslových škol a 10 pedagogů. Přijeli nejen z nejbližšího okolí jaderné elektrárny, ale například i z Kladna, Dobrušky, Mohelnice, Sokolic nebo Ostravy. „Jaderná energetika a výstavba nových jaderných bloků v ČR jsou témata, která stále více přitahují pozornost mladých techniků. Důkazem toho je velký zájem o stáž Jaderná maturita, kterou pro žáky středních škol organizuje Skupina ČEZ,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Účastníky čekaly zajímavé přednášky a besedy s odborníky a hlavně oblíbené exkurze na strojovnu, simulátor velínu nebo do skladu použitého jaderného paliva. „Dlouho se o jadernou elektrárnu zajímám a když přišla tato možnost, tak jsem po ní okamžitě skočil“ odůvodnil svůj zájem o účast na Jaderné maturitě Kukáš z brněnské průmyslovky. „Nejzajímavější pro mě byla návštěva simulátoru blokové dozorny, kde jsme si mohli vyzkoušet odstavit reaktor“ svěřil se se svými zážitky Jakub z průmyslovky v Kutné Hoře.

Na závěr stáže čekal na všechny účastníky znalostní test. Nejlíp se s ním „poprali“ a vyhráli titul „Král Jaderné elektrárny“ Lukáš Kyncl – Gymnázium tř. Kpt.Jaroše v Brně, Vojtěch Vrzal – SPŠ Purkyňova, Brno a Josef Lezna z Gymnázia Dr. Karla Polesného ze Znojma.

„Jaderná maturita je příležitost poznat fungování jaderné elektrárny, ale také navázat budoucí spolupráci. Více než třetina účastníků projevila zájem o stipendium Skupiny ČEZ, které podporuje nábor budoucích řídících pracovníků jaderné elektrárny,“ dodává Linda Navrátilová ze strategického náboru.

Jaderná maturita se letos konala (fyzicky) po dvanácté. Stáže Skupina ČEZ připravuje především pro žáky a pedagogy partnerských středních škol, kterých je v ČR více jak 70.

Další, tentokrát dvoutýdenní stáž pro vysokoškoláky, v rámci kterých se podívají i k reaktorům a do dalších nejcitlivějších částí jaderných elektráren, odstartuje v Dukovanech už v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách www.kdejinde.cz .

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany