Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

V jaderné energetice chce USA s Českou republikou rozšířit spolupráci

V jaderné energetice chce USA s Českou republikou rozšířit spolupráci

11.11.2014

Spojené státy by uvítaly rozšíření spolupráce s Českou republikou v oblasti jaderné energetiky. Tomu by mělo pomoci například i letos otevřené společné americko-české Centrum civilní jaderné spolupráce, uvedl to dnes americký velvyslanec Andrew Schapiro během návštěvy elektrárny Temelín začátkem listopadu. Jihočeskou elektrárnu si prohlédl v doprovodu ministra průmyslu a obchodu Jan Mládka.

„Temelín má velký význam pro energetickou bezpečnost Česka i střední Evropy. Češi zaujali vůdčí pozici v bezpečném užívání civilní jaderné technologie a Spojené státy vítají spolupráci s českou vládou v tomto odvětví, včetně spolupráce na společném americko-českém Centru pro civilní jadernou spolupráci. V bezpečném využití jaderné energie přináší USA odbornost na špičkové světové úrovni a zároveň vítají rozšíření spolupráce na tomto poli podle možností české vlády a jejich dlouhodobých energetických plánů,“ uvedl během návštěvy Temelína americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka aktualizace státní energetické koncepce počítá s tím, že jaderná energie bude hrát společně s domácími zdroji v energetickém mixu České republiky v příštích desetiletích významnou roli. „Diskutovanou možnost výstavby dalších bloků v Temelíně ale i v Dukovanech je třeba samozřejmě hodnotit z pohledu ekonomické návratnosti takové investice.  Nicméně je třeba také připomenout, že se jedná o investice pro budoucí desetiletí a že z pohledu energetické bezpečnosti, nezávislosti a soběstačnosti zdrojů a ostatně i dopadů na životní prostředí, je pro nás jaderná energetika jednou z nejlepších variant a Česká republika má všechny předpoklady pro to, aby ji efektivně využívala,“ konstatoval Jan Mládek.

Ministr Jan Mládek rovněž vyjádřil plnou podporu provozu Centra civilní jaderné spolupráce na ČVUT Praha, které bylo letos v březnu otevřeno u příležitosti návštěvy ministra energetiky Spojených států amerických Ernesta Monize. „Věřím, že centrum přispěje k efektivní výměně nejnovějších informací o vědeckých, technických a komerčních aspektech jaderně-energetických technologií, jaderné bezpečnosti a otázek nešíření jaderných materiálů mezi oběma zeměmi, které hodlají i nadále bezpečně rozvíjet jadernou energetiku.“

Společnost ČEZ považuje zájem amerických firem o českou jadernou energetiku za důležitý. „Americké firmy působící v oblasti jaderné energetiky patří k nejvýznamnějším, které na světovém trhu jsou. Svojí činností pokrývají všechny důležité cykly spojené s přípravou a provozem jaderných zařízení. Účast amerických firem v případných rozvojových projektech je i pro ČEZ zajímavá. Díky soutěži těch nejlepších lze získat totiž tu nejvýhodnější nabídku,“ řekl Ladislav Štěpánek, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize výroba.

Vedle USA zájem o dostavbu Temelína už potvrdily firmy z Číny, Japonska, Jižní Korey, Francie a Ruska. ČEZ zatím nepotvrdil, zda vyhlásí nové výběrové řízení. Jeho další kroky se budou odvíjet od rozhodnutí vlády o budoucím rozvoji jaderné energetiky v České republice.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., JE Temelín

Na snímku Americký velvyslanec diskutuje na blokové dozorně s ministrem průmyslu a obchodu ČR

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany