Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

V rámci 24 hodin otevřených dveří přišlo do elektrárny rekordních 1052 návštěvníků

V rámci 24 hodin otevřených dveří přišlo do elektrárny rekordních 1052 návštěvníků

11.7.2017

Mimořádné prohlídky konané v rámci 24 hodin otevřených dveří přilákaly během pátku a soboty do Jaderné elektrárny Dukovany 1052 lidí. Letošní ročník byl z pohledu návštěvnosti rekordní. Návštěvníci si kromě Infocentra prohlédli také havarijní kryt a autobusem projeli střežený prostor elektrárny. Největší pozornost návštěvníků se upírala k vybavení havarijního krytu, který byl návštěvníkům ukázán vůbec poprvé.

Prohlídky začínaly v půlhodinových intervalech a celkově prohlídka trvala 75 minut. Oproti předchozím ročníkům byly prohlídky přizpůsobeny zájmu návštěvníků a 24 hodin otevřených dveří tak bylo rozděleno na 12 hodin v pátek a 12 hodin v sobotu, vždy od 9 do 21 hodin. To, že to bylo správně rozhodnutí, prokázala rekordní návštěvnost, která byla oproti předchozímu roku téměř dvojnásobná.

Za mimořádnou příležitostí přijeli lidé i ze vzdálených míst republiky, kupříkladu z Mostu, Mariánských lázní, Rumburku, Frýdku-Místku a velký počet také z Prahy. Prohlídek se mohly účastnit pouze osoby se státní příslušností České republiky starší 15 let, nicméně v jiných termínech už letos dukovanské Infocentrum navštívilo 323 zahraničních návštěvníků z celkového počtu 14 500 osob. Do elektrárny přijeli nadšenci například z Venezuely, Bolívie či Singapuru.

Prohlídky začínaly úvodní filmovou projekcí v kinosále Infocentra a krátkou prohlídkou tzv. „barevné ulice“ s modely reaktorových bloků a dalších zařízení. Následovala prohlídka krytu s kapacitou 300 osob. Velký zájem vzbuzovaly také balíčky s jídlem, které jsou zde připravené pro případ delšího pobytu a informace o celkové kapacitě krytů pro 2500 osob. Závěr patřil projížďce střeženým prostorem elektrárny. Před samotným nástupem do autobusu čekala návštěvníky nezbytná fyzická kontrola.  Elektrárna již nyní plánuje noční prohlídky na září.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany