Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Více žen v jaderné energetice? V Británii hledají recept

24.7.2014

Na britských ostrovech vzinkla pobočka celosvětové organizace Women in Nuclear (česky Ženy v jaderném průmyslu), která si klade za cíl zvýšit množství žen, pracujících v jaderných elektrárnách.

V mnoha státech světa patří jaderné elektrárny a výzkumné ústavy mezi významné zaměstnavatele, kteří poptávají pracovníky na široké spektrum nejrůznějších pozic, z nichž mnohé nemají s jadernou fyzikou prakticky nic společného. Faktem však zůstává, že většinu pracovních míst u těchto společností zastávají muži.

Ve Spojeném království je situace podobná. V současnosti totiž ženy tvoří jen necelou pětinu všech zaměstnanců v jaderném průmyslu. Tuto praxi se však nově založená pobočka organizace Women in Nuclear (WiN) snaží změnit. V minulých týdnech tak byla například zahájena rozsáhlá kampaň, jejímž hlavním úkolem je informovat studenty britských základních a středních škol o výhodách zaměstnání v jaderné energetice.

Ve spolupráci s WiN také jeden z hlavních producentů elektřiny na britských ostrovech rozjel projekt, který má zájemcům o technické obory pomoci odhalovat komplikované pasáže vědy, matematiky či fyziky.

Výsledkem této snahy mimo jiné je, že počet žen, poptávajících práci u britských energetických společností se za poslední měsíce zvýšil téměř o dvě stě procent. Poměr žen, které byly u těchto zaměstnavatelů do pracovního poměru skutečně přijaty, se pak ve stejném období zvýšil více než dvojnásobně na dvaatřicet procent.

Zdroj: www.aktivnizona.cz

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany