Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Virtuální prohlídky JE Dukovany - nově

Virtuální prohlídky JE Dukovany - nově

23.4.2021

Zcela nový kabát mají od dnešního dne výpravy do nejstřeženějších prostor Jaderné elektrárny Dukovany, které jsou přenášeny ze speciálního interaktivního TV studia. V novém formátu virtuálních prohlídek mohou zájemci navštívit všechny elektrárny Skupiny ČEZ. Během výletu do jaderných elektráren nebo k zeleným obnovitelným zdrojům čeká návštěvníky i spousta unikátních pokusů, praktických ukázek a zábavných soutěží o ceny. Prohlídky „Virtuálně v elektrárně“ absolvovalo z pohodlí domova už přes 31 tisíc lidí. Nyní se mohou školáci a zájemci z řad veřejnosti těšit na nový zážitek.

Proč nosí jaderníci žluté kombinézy? Kolik nožiček má chladicí věž? A jak dlouhý je list větrné elektrárny? To je jen drobná ochutnávka bohatého energetického jídelníčku, který ve virtuálním televizním studiu ČEZ servírují profesionální moderátoři, zkušené průvodkyně a experti na telefonu. Zbrusu nový formát exkurzí do ekologických energetických provozů je náplastí na srdce všech energetických nadšenců, kteří kvůli trvajícímu nucenému uzavření infocenter Skupiny ČEZ nemohou přijet na klasické prohlídky nejen do Dukovan a Temelína nebo naživo vidět, jak se elektřina získává z energie, vody, slunce a větru.

Infocentrum Jaderné elektrárny Dukovany ročně navštěvovalo 35 tisíc návštěvníků. Převážnou část z nich tvořili žáci základních a studenti středních a vysokých škol, kteří nyní mohou elektrárnu z důvodu platných epidemiologických opatření navštívit alespoň virtuálně. „Zájem o on-line prohlídky elektrárny byl od prvního dne obrovský a virtuální prohlídka z televizního studia bude pro účastníky ještě zábavnější a interaktivnější. Věříme, že alespoň touto cestou můžeme pomoci studentům i učitelům zpestřit distanční výuku a už se připravujeme, až je budeme moci u nás opět přivítat,“ vysvětluje Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

Špičková technika interaktivního TV studia umožňuje propojit unikátní 3D modely, animace a videa ze zákulisí. Další novinkou jsou fyzikální pokusy, ale také rekvizity dovezené přímo z elektráren. Nechybí ani prostor pro divácké dotazy a soutěže o ceny.Návštěvníci se s námi podívají i tam, kam se při běžných exkurzích nedostanou. Hravou a názornou formou jim ukážeme, jak se rodí bezemisní energie a kam se ubírá moderní energetika 21. století. „Doufám, že v létě budeme moci naše infocentra a elektrárny znovu otevřít, aby si u nás naši virtuální návštěvníci získané znalosti ověřili. On-line prohlídky ale v určité podobě plánujeme zachovat i nadále,“říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Účast na prohlídkách bezemisních elektráren si zájemci zajistí jednoduše na webu www.virtualnevelektrarne.cz. On-line přenos z televizního studia bude probíhat až do konce školního roku. Na každý všední den je vypsáno až 8 termínů hodinových exkurzí – dopoledne pro školy, odpoledne i pro veřejnost. Připojení probíhá přes platformu MS Teams. Všechny exkurze jsou zdarma.

Projekt „Virtuálně v elektrárně“ doplňuje pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany - Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany