Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Z temelínské chladicí věže vylétl poprvé v historii dron

Z temelínské chladicí věže vylétl poprvé v historii dron

19.9.2016

Poprvé v historii se v přísně střeženém okolí reaktorů objevil dron. Legálně ho zde vypustili filmaři pořizující záběry jaderné technologie. Bezpilotní prostředek se podíval dokonce do útrob obří chladicí věže, v České republice a patrně i Evropě šlo o premiéru.

Až napotřetí se podařilo vylétnout speciálnímu dronu s integrovanou kamerou z temelínské chladicí věže. Předtím se dvakrát dostal do výšky čtyřicet metrů, výš to nešlo. Železobetonová konstrukce chladicí věže bránila v navázání spojení se satelitem. „V chladicí věži nebyl dostatečný GPS signál. Souřadnice jsme museli nahrát mimo věž. Poté už to šlo a ve výšce 140 metrů se povedlo spojit se satelitem,“ popsal úvodní komplikace vedoucí štábu Tomáš Folprecht.

A jednoduché to nebylo ani před vlastním natáčením. Už samotné vyřízení povolení k natáčení v bezletové zóně znamenalo získat hned několik razítek a i během práce museli filmaři dodržovat řadu podmínek. „Nesmí nijak ohrozit technologii, nebo provoz. I kdyby například dron spadl, nesmí nic rozbít, vše hlídá hned několik zaměstnanců a souhlas musely poskytnout jak bezpečnostní složky, tak Úřad pro civilní letectví. Ale na výsledek se už moc těšíme," popsal několikaměsíční přípravnou anabázi vedoucí temelínské komunikace Petr Šuleř.

A výsledek opravdu stál zato. Dron se dostal až do výšky 300 metrů. Po celou dobu pořizoval unikátní záběry, které ČEZ využije pro vlastní potřebu. „Bylo to hodně extrémní. Kromě špatného signálu jsme se ve věži museli vypořádat i s komínovým efektem a nad věží zase se silným větrem, ale podařilo se," dodal Folprecht. Po zhruba deseti minutách bezpilotní zařízení bezpečně dosedlo zpátky do vnitřní vestavby věže patnáct metrů nad zemí.

V případě Temelína bylo natáčení uvnitř chladicí věže pomocí dronu už druhou letošní netradiční akcí. V červnu se zde ve světové premiéře uskutečnil koncert Jihočeské filharmonie.

Chladicí věže elektrárny Temelín jsou největší v České republice. Na výšku měří každá z nich 155 metrů, dohromady mají objem přes čtyři miliony metrů kubických vzduchu a dovnitř by se vešlo osm fotbalových hřišť. Jsou vidět z dálky přes čtyřicet kilometrů, a kdyby se rozvinuly jejich pláště, dohromady by zabraly zhruba 324 000 metrů čtverečních.

Zdroj: Info z JE Temelín

 

 

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany