Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Zástupci E.On, RWE a ČEZ u Bohuslava Sobotky

Zástupci E.On, RWE a ČEZ u Bohuslava Sobotky

8.4.2014

Představitelé nejvýznamnějších evropských energetik diskutovali s českým premiérem.

Bohuslav Sobotka dnes, 8. dubna přivítal v Kramářově vile generálního ředitele německého E.Onu Johanesse Teyssena nebo ředitele východoevropské pobočky RWE Martina Herrmanna. Nechyběl ani šéf české energetické jedničky ČEZ Daniel Beneš. Společně hovořili o cílech evropské klimatické politiky do roku 2030.

Česká vláda prosazuje stejně jako zástupci Skupiny Magritte pouze indikativní cíl v oblasti obnovitelných zdrojů a jeden závazný cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, a sice na úrovni 35 %. Energetiky i zástupci průmyslu jsou v tomto ještě ambicióznější a dokáží si představit snížení emisí o 40 % oproti roku 1990. „Stanovení několika protichůdných cílů nepodporuje férovou soutěž mezi jednotlivými nízkoemisními zdroji. Spíše než pro dotace výroby z obnovitelných zdrojů jsme pro podporu výzkumu a vývoje nových technologií,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Zároveň by jasně nastavená a jednotná politika měla vést k zabránění fragmentace evropského trhu. „Dobře fungující liberalizovaný trh podporuje soutěživost, energetiky pak mohou efektivněji reagovat na nové výzvy a spotřebitelům jsou zajištěny spolehlivé a bezpečné dodávky elektrické energie,“ doplňuje Martin Herrmann z RWE.  

Shodu nalezli vládní představitelé se šéfy největších evropských energetických firem také v nutnosti reformovat způsob obchodování s povolenkami CO2.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., Barbora Půlpánová

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany