Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Zaujalo nás

Zavřená Infocentra, ale elektrárny ČEZ dále žijí on-line

Zavřená Infocentra, ale elektrárny ČEZ dále žijí on-line

1.4.2020

Infocentra a energetické provozy ČEZ zůstávají kvůli omezením v souvislosti s šířením koronaviru už pátým týdnem pro veřejnost uzavřené. Výběr toho nejlepšího mezi elektrárenskými lokalitami, které loni souhrnně přilákaly bezmála čtvrt milionu lidí, je však volně přístupný i nadále – díky virtuálním prohlídkám nebo 3D modelům. Denně si je nyní prohlédne na 230 návštěvníků. Zájemci o energetiku se podívají i do míst, kam by se ani za normálních poměrů nedostali.

Technickou turistiku do elektrárenských lokalit pod vlajkou ČEZ si Češi budou muset z důvodu probíhajících omezení ještě nějaký čas odepřít. Z důvodu zajištění bezpečnosti provozu elektráren a zákazu shromažďování větších skupin jsou mimo provoz také Infocentra. Přesto není rezignace na místě. Srovnatelný zážitek nabízejí totiž virtuální prohlídky http://virtualniprohlidky.cez.cz/ nebo 3D modely https://www.svetenergie.cz/cz/aplikace

„Věříme, že možnost on-line prohlídek pomůže fanouškům energetiky vyplnit čekání na znovuotevření našich Infocenter a provozů, kam loni osobně dorazilo 244 365 nadšenců. A virtuální zážitek může být, konkrétně třeba v případě jaderných elektráren, i více vzrušující než samotná prohlídka, jejíž možnosti jsou z bezpečnostních důvodů značně limitovány. Určitě doporučujeme virtuální návštěvu reaktorového sálu při výměně paliva, vnitřku bioplynové stanice nebo pohled z vrcholku větrné elektrárny,“ vybízí zájemce o toulky do zázemí energetických provozů Kateřina Bartůšková, vedoucí Informačních center ČEZ.

Podobně jako v reálném světě dominují hitparádě virtuální návštěvnosti přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně a jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Výrazný zájem je také o anglickou mutaci temelínské prohlídky. Celkově loni lidé stránky virtuálních prohlídek otevřeli 114 645krát.

Infocentra ČEZ chtějí být dobře připravena na opětovné otevření. „Pevně doufáme, že stihneme ještě část letošní letní sezóny, na kterou jsme jako již tradičně přichystali některá překvapení a novinky. V druhé polovině roku také naplno rozjedeme několikaletý program postupné modernizace vybraných Infocenter,“ je optimistkou Kateřina Bartůšková.

Více aktuálních informací ze světa Infocenter, aktuální situaci a připravovaných novinkách na www.cez.cz/infocentra

Na své si fanoušci energetiky přijdou také na portále svetenergie.cz, který funguje jako energetické vědomostní centrum a v době, kdy ve školách neprobíhá výuka, nabízí pomocnou ruku při zdolávání záludností fyziky, matematiky, elektrotechniky a příbuzných oborů. Vlajkovou lodí jsou 3D modely názorně ukazující fungování jednotlivých typů elektráren a dalších prvků energetické infrastruktury. Kdo by nechtěl do šroubku rozebrat Temelín, poznat nejmodernější klasickou elektrárnu v Evropě – Ledvice nebo se jako kapka vody elegantně projet od horní nádrže až turbíně přečerpávací elektrárny ve Štěchovicích – velké elektrické baterie pro Prahu a okolí?

Svetenergie.cz nabízí pestrou škálu výukových materiálů, fotografií ke stažení, ukázek z oblasti výroby elektřiny a novinek ze světa chytrých technologií i platformu k výměně zkušeností mezi pedagogy.

 

Věděli jste, že…

  • každá z 18 virtuálních prohlídek energetických provozů ČEZ má také svou anglickou verzi, elektrárna Dětmarovice dokonce i polskou mutaci?
  • návštěvníka uvítá virtuální prohlídka leteckým panoramatem a následně ho vede do jednotlivých zvolených částí provozu?
  • virtuální návštěvník přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně se na rozdíl od toho běžného dostane až k oběma turbínám umístěným více než 150 metrů pod zemí?
  • on-line exkurze v Dukovanech nezapomene ani na místní vyhlášenou jídelnu? Ta v běžném pracovním dni vydá zhruba 1 400 porcí obědů a nejoblíbenějším jídlem je smažený řízek.
  • jedině virtuální prohlídka umožňuje projít si celé 27 metrů vysoké soustrojí vodní elektrárny Orlík – od generátoru až po oběžné kolo Kaplanovy turbíny?
ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany