Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Armáda ověřila obranu Vodní elektrárny Dalešice

Armáda ověřila obranu Vodní elektrárny Dalešice

26.4.2018

Historicky první součinnostní cvičení Armády České republiky, Policie České republiky a ČEZ končí v těchto dnech v okolí Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Řada úkolů prověřila spolupráci vojáků, policistů a provozovatele elektrárny při ochraně přehrady a dalších zařízení, která jsou důležitá jak pro energetickou síť, tak také provoz nedaleké Jaderné elektrárny Dukovany.

Desítky úkolů, od ochrany perimetru až po nácvik společné komunikace stanovil generální štáb Armády České republiky. Za ni se do cvičení zapojili příslušníci pěší roty aktivní zálohy plukovníka in memoriam Jana Kubiše, společně s vojáky Krajského vojenského velitelství Jihlava, vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec a personál 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou.

„Hlavním cílem tohoto cvičení byla příprava na obranu a ochranu objektů důležitých pro obranu státu ve spolupráci s Policií ČR. V případě ohrožení státu, nebo za vyhlášení válečného stavu, na základě nařízení vlády by byla provedena aktivace vojáků v aktivní záloze, kteří by vystřídali profesionální jednotky Armády ČR,“ vysvětluje ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava plk. Ing. Jan Ňachaj.

Do mimořádného součinnostního cvičení se aktivně zapojili také policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, kteří dohlíželi hlavně na veřejný pořádek a bezpečnost a plynulost v dopravě. Jednalo se o policisty z obvodního oddělení Hrotovice a dopravního inspektorátu Třebíč.

„Případné hrozby teroristických útoků nemůžeme v současné době v žádném případě podceňovat. Proto bezpečnost všech důležitých a strategických objektů, kam se řadí vodní elektrárna, patří dlouhodobě mezi naše priority. Všechny složky, které jsou zapojeny do ochrany těchto cílů, by v případě vzniku jakékoliv mimořádné situace byly propojeny cestou řídícího štábu a operačního střediska a právě funkčnost spojení jsme si mohli v rámci cvičení vyzkoušet,“ doplňuje plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele, pověřený zastupováním ředitele Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Jednotka aktivních záloh se k Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice přesunula v úterý 24. dubna 2018. Během prvních hodin cvičení vybudovali vojáci v bezprostředním okolí vodního díla kontrolně propouštěcí místa a strážní stanoviště. Stanoviště byla ale vybrána tak, aby se rozsáhlé cvičení obyvatel z okolí přehrady prakticky nedotklo.

„Hrozby a rizika vztahující se k našim objektům a zařízením neustále monitorujeme a posuzujeme. A v maximální možné míře usilujeme o to, být na ně připraveni. Jsem proto rád za příležitost ověřit si naši společnou připravenost právě na Přečerpávací vodní elektrárně Dalešice, která má význam i pro provoz Dukovan.“ Říká Daniel Rous, ředitel útvaru ochrana Skupiny ČEZ.

Celé cvičení vyvrcholilo součinnostními ukázkami ve čtvrtek 26. dubna 2018, při kterých společně vojáci a policisté reagovali na různé varianty simulovaného napadení strážního stanoviště v prostoru hráze Dalešické přehrady.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany, autor: Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany