Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Blíží se zatmění Slunce, energetici se bojí blackout

16.3.2015

Zatímco se astronomové těší na výrazné zatmění Slunce, které bude viditelné nad Českou republikou 20. března, pro energetiky ve střední Evropě představuje už dnes noční můru.

Důvod je jednoduchý. Měsíc přecházející přes sluneční kotouč nejprve „vypne“ masu solárních elektráren v Německu. A o pár minut později, až astronomický úkaz skončí, začnou miliony solárních panelů opět najednou vyrábět proud a ten se povalí přenosovou soustavou. 

Někteří odborníci mluví o hrozbě blackoutu – tedy totálního výpadku elektřiny. Další zase o jedné z nejdůležitějších výzev, které evropská přenosová soustava v posledních letech čelila. Problém je v tom, že „dráty“ v Evropě jsou propojené a německá vlna ohrožuje i Česko.

„My o této hrozbě víme a intenzivně se na ni připravujeme. V Česku je výkon solárních elektráren relativně malý, mohou se nás ale dotknout případné problémy s dodávkami elektřiny v sousedním Německu,“ řekla LN mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/zatmeni-slunce-blackout-elektrina-d54-/media.aspx?c=A150223_224001_ln-media_gib

 

Částečné zatmění Slunce 20. března 2015 (úplné v Severním moři)

Toto páteční zatmění bude největší v České republice viditelné mezi lety 2011 a 2026 a také až do června roku 2021 poslední zatmění Slunce, které z našeho území spatříme. Při maximální fázi bude Měsíc krátce před 11. hodinou dopolední středoevropského času zakrývat shora okolo 73 procent slunečního disku. Jev spatříme v celém průběhu a maximální fáze zatmění proběhne poměrně vysoko, přes 35° nad obzorem. Přímo při zatmění bude také příležitost vyhledat si na denní obloze planetu Venuši. Jako úplné bude zatmění pozorovatelné v Severním moři, vycestovat za ním lze především na Faerské ostrovy.

Částečné zatmění uvidíme všude na území České republiky v celém průběhu. Slunce vychází ve střední Evropě (50° s.š., 15° v.d.; v ČR nedaleko města Kouřim) v pátek 20. března v 6 hodin 12 minut. První kontakt temného měsíčního kotouče nastane až o tři a půl hodiny později, v 9 hodin 37 minut. Slunce v té době najdeme 30° vysoko nad jihovýchodním obzorem a Měsíc v té chvíli začne "ukrajovat" naší mateřskou hvězdu z levého horního okraje. Jak čas poplyne, zatmění bude výraznější a temná silueta Měsíce v novu se bude postupně přesouvat doleva přes horní polovinu Slunce. Maximum úkazu, kdy Měsíc ukousne přes 73 procent slunečního průměru, se odehraje v 10 hodin 46 minut. Slunce do té doby vystoupá do výšky 37° nad jiho-jihovýchodní obzor. Fajnšmekři mohou své dalekohledy přesunout asi 33° východně od částečně zakrytého Slunce k planetě Venuši, která by za dobrých podmínek mohla být viditelná i pouhýma očima. Při své jasnosti -3,9 magnitudy a velké úhlové vzdálenosti od Slunce by to ostatně neměl být problém i bez ohledu na probíhající úkaz. Po dosažení maximálního zákrytu se Měsíc začne pomalu odsouvat k levému hornímu okraji, kde v 11 hodin 58 minut sluneční kotouč opustí. Ke konci úkazu pak Slunce vystoupá do výše téměř 40° nad jižní obzor.

Vice na: http://astro.sci.muni.cz/zatmeni/

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany