Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Dukovany budou mít "nezničitelný" dieselagregát

Dukovany budou mít "nezničitelný" dieselagregát

10.4.2014

„Kdyby přišlo zemětřesení, tornádo, metr sněhu a všechna elektrická vedení v okolí by ležela povalená na zemi a bez napětí, železobetonová deska zůstane vcelku i s tím, co je na ní. SBO diesel naskočí a dodá své 3,2 MW elektřiny pro první a druhý výrobní blok“,  říká mluvčí JE Dukovany Petr Spilka.

 

 

SBO dieselgenerátory (Station Blackout dieselgenerátory) jsou jedním z opatření, která se v JE Dukovany realizují po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Ta přišla v roce 2011 na blocích 1-4 o veškeré elektrické zdroje, což vedlo k havárii. Výše položené bloky Fukušima 5 a 6, kterým zůstalo napájení dieselagregátu, se přírodní pohromě, zemětřesení a vlně tsunami, ubránily.

V Česku navržená opatření reflektují tyto skutečnosti a jsou i v souladu s kroky činěnými na zahraničních jaderných elektrárnách.

Dva budované SBO dieselagregáty o výkonu 2x3,2MW doplňují standardní výbavu současných tří nezávislých dieselagregátů pro každý výrobní blok (celkem 12 dieselagregátů).  SBO diesel je záměrně navržen tak, že je funkčně nezávislý na stávajícím zařízení, na palivu, na chlazení a elektrickém napájení.

Ve středu 9. dubna začala v JE Dukovany betonáž železobetonové kostky, která ponese trvale prohřívané zařízení agregátu v kontejneru, jeho palivovou nádrž a vzducho-vodní chlazení.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany