Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Dukovany dokončují rozsáhlou obnovu kontrolních a řídicích systémů

Dukovany dokončují rozsáhlou obnovu kontrolních a řídicích systémů

23.8.2017

Desítky kilometrů kabelů, ovladačů, regulátorů, procesorových karet, výstupů. Systém kontroly a řízení v Jaderné elektrárně Dukovany patří mezi nejrozsáhlejší v České republice. Úpravou části, která má na starosti řízení centrální stanice čerpací vody končí jedna z jeho posledních velkých modernizací. Na prvním a druhém bloku už stejné zařízení funguje.

Stávající zařízení v elektrárně spolehlivě sloužilo od jejího uvedení do provozu až do letošního roku.  Místo mechanických součástek, relátek nebo regulátorů ale nyní odborníci instalují nové skříně vybavené moderními procesorovými kartami a digitálními přístroji. Rozsáhlou modernizaci musí stihnout během padesáti dnů v rámci plánovaných odstávek pro výměnu paliva na 3. a 4. bloku. 

„Zjednodušeně lze říci, že výsledkem bude stejné auto, ale doplněné o novou detailní diagnostiku zařízení. Ta je nyní na takové úrovni, že v každém okamžiku přesně víme, co se na zařízení děje,“ vysvětluje důležitou investici ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek.

Právě dokončovaná modernizace systému kontroly a řízení centrální čerpací stanice, začala v druhé polovině července a její výhody se ukáží již v nejbližších dnech. Instalaci předcházela rozsáhla příprava, která začala již před třemi lety. Jejím impulsem nebyla nižší spolehlivost, ale spíše avizovaný nedostatek náhradních dílů na trhu. Na instalaci se podílí i zaměstnanci, kteří jej budou později obsluhovat.

„Podíleli jsme se už na návrzích řešení a teď musíme nový systém řízení podrobně nastudovat.  Získáváme tak informace, které využijeme při jeho dalším bezpečném provozu,“ říká Ladislav Ležák, manažer projektového týmu.

Celkové náklady na modernizaci systému řízení a kontroly jedné čerpací stanice dosahují 20 milionů Kč. Na demontáži stávajícího zařízení, nové instalaci, zapojování tisíců svorek a zprovozňování zařízení se podílí sto dvacet techniků na straně dodavatele i objednatele. Tento tým musí během 50 dnů vše zvládnout, a to včetně řady kontrol a funkčních zkoušek, které jsou podmínkou pro uvedení zařízení do provozu. 

 

Jiří Bezděk, tiskový mluvčí

ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany