Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

Informace z odstávky 3. RB JE Dukovany

14.1.2019

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva na třetím výrobním bloku. Práce na odstávce, které začaly 8. prosince, se tak přesunuly do druhé poloviny. Pro dosažení požadovaného výkonu reaktoru musí energetici ročně vyměnit zhruba jednu pětinu paliva za čerstvé. Vedle rozsáhlých kontrol a testů zařízení, servisních a údržbových prací zde navíc technici instalují další, v pořadí už třetí systém chlazení bazénu určeného pro skladování použitého paliva. Elektrárna tak pokračuje v programu rozsáhlých modernizací a dalšího zvyšování bezpečnosti. Třetí dukovanský blok by měl energii začít opět vyrábět na přelomu ledna a února.

 

Během odstávky energetici provádí stovky plánovaných servisních činností, modernizačních akcí a velký rozsah testů zařízení a kontrol. V uplynulých dnech energetici do reaktoru zavezli palivo včetně jedné pětiny čerstvých palivových kazet, aby blok mohl být v provozu na plném výkonu dalších třináct měsíců. K úplnému vyvezení paliva dochází v průměru jednou za čtyři roky, podle charakteru plánovaných činností. „V uplynulých letech jsme v souvislosti s přípravou bloků na další dlouhodobý provoz a velkým rozsahem modernizačních prací museli palivo z reaktoru vyvážet každý rok. Nyní to bude jiné. V následujícím období by nás na tomto bloku měla čekat jen pravidelná částečná výměna paliva, která je časově i technicky méně náročná,“ vysvětluje důvod ředitel elektrárny, Miloš Štěpanovský.

Odstávky technici pravidelně využívají k modernizaci zařízení nebo instalaci nových technologií. Takovou akcí je v rámci probíhající odstávky 3. bloku instalace třetího systému chlazení bazénu skladování, která v praxi znamená rozvedení nových nerezových potrubních tras v délce 250 metrů, instalaci nového čerpadla o výkonu 75 kW, doplnění nového chladiče a napojení na bazén skladování použitého paliva.

Elektrárna tak v rámci rozsáhlého modernizačního programu dál zvyšuje počet nezávislých bezpečnostních systémů, které postupně technici instalují na všech výrobních blocích.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany