Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Inovace klíčem pro budoucnost energetiky

Inovace klíčem pro budoucnost energetiky

5.9.2014

Pavel Bělobrádek při návštěvě v Temelíně inicioval vytvoření inovační platformy v energetice.

 

Vytvoření inovační platformy v sektoru energetiky inicioval místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Dohodl se na tom ve čtvrtek 4. září během návštěvy Jaderné elektrárny Temelín s představiteli Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zemědělství, ÚJV Řež a ČEZ.

"V oblasti energetiky chceme vyvolat sektorovou debatu. Dnes tady vznikla pracovní skupina, která by se měla zabývat komplexně celým tímto sektorem. Potřebujeme vzdělané lidi, kteří budou pracovat na tom, aby se zvyšovala účinnost a využitelnost všech forem energie," přestavil místopředseda Bělobrádek hlavní závěr hodinového jednání. Podle vicepremiéra stojí česká energetika před řadou úkolů. "Dotkli jsme se také toho, jak bychom měli reagovat na rozdílnou politiku některých zemí EU, především Německa, nebo na problémy, které mohou nastat v přenosové síti," dodal vicepremiér. Mezi další oblasti k řešení označil využití použitého jaderného paliva, strategii rozvoje obnovitelných zdrojů, nebo budoucí uplatnění zkapalněného vodíku.

Podle vicepremiéra je jaderná energetika typickým příkladem, kde inovace, vývoj nových materiálů a účinnosti přinášejí významné efekty. Místopředseda vlády Bělobrádek jednal v Temelíně v době, kdy první blok elektrárny najíždí na historicky nejvyšší výkon. Umožnily mu to nové nízkotlaké díly turbíny, které byly instalovány během letní odstávky. "Zvýšeného výkonu jsme dosáhli lepším využitím stávajícího zařízení. Když elektrárna začínala, byl výkon jednoho bloku 981 MWe, nyní je to téměř o 100 MWe víc. Výkonově tak modernizace Temelína odpovídá stavbě uhelného bloku," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Na druhém bloku proběhne modernizace turbíny příští rok. Pak elektrárna navýší původní projektový výkon z 2x 981 MWe na 2x 1078 MWe, tedy o téměř 200 MWe. Obdobně v uplynulých letech zvýšila svůj výkon i Jaderná elektrárny Dukovany a to o 240 MWe. Celkem tak ČEZ modernizací jaderných zdrojů získal téměř 450 MWe.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., - JE Temelín, Marek Sviták, tiskový mluvčí

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany