Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Jádro v nejistotě. Kdo bude volán k zodpovědnosti?

11.4.2018

TŘEBÍČSKO/PRAHA - Zastáncům jaderné energetiky u nás přibývají vrásky na čele. Zásadní rozhodnutí o dostavbě nového(ých) jaderného(ých) bloku(ů) v Dukovanech stále nepadlo. Vládní výbor pro jadernou energetiku zatím naposledy zasedal 26. března a - opět nerozhodl. Přitom už na jeho zasedáni v prosinci 2017 bylo slibováno, že příští zasedání rozhodne o investičním modelu, způsobu financování výstavby a také o metodice výběru dodavatele.

„Bohužel, nic takového se nestalo a všechna rozhodnutí byla odložena na příští zasedání, které bude pravděpodobně v květnu. Takže mohu konstatovat, že za poslední půlrok nabral Národní akční plán pro jadernou energetiku dalších šest měsíců zpoždění,“ posteskl si předseda Občanské bezpečnostní komise při Jaderné elektrárně Dukovany a bývalý ředitel elektrárny Aleš John. Už březnový termín pro zásadní rozhodnutí byl přitom podle oficiálních materiálů tím nejzazším. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky uvádí, že jakékoli další zdržení nepůjde dohnat a projeví se v oddálení začátku provozu elektrárny. Mezi předpokládaným zavřením „starých Dukovan“ a spuštěním nového bloku, který celý výpadek stejně nenahradí, vznikne časová mezera.

Ministr vysvětluje

„Určitě potřebujeme jádro. Základní idea je, že nový blok má aspoň částečně nahradit bloky z Dukovan okolo roku 2035,“ opětovně zdůraznil současný ministr ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. „Studie, kterými jsme se na výboru zabývali, popisují detailně tři možné investorské modely a také to, jak lze takový projekt, jako je jaderná elektrárna, financovat. Zatímco u investorských modelů experti navrhli pořadí dle jejich vhodnosti, u způsobů financování optimální model navržen nebyl,“ uvedl ministr Hüner ve stanovisku pro média vydaném 26. března letošního roku.

Co na to Energetické Třebíčsko?

„Já jsem očekával, že stálý výbor pro jadernou energetiku už v březnu schválí onen komplexní materiál a předloží ho vládě na její dubnové zasedání tak, jak slíbil ministr Hüner při návštěvě v Dukovanech. Tím, že se materiál ale jen projednal a odsunul na květnové jednání vládního výboru, půjde do vlády až v červenci. V dubnu přitom mělo být zahájeno i výběrové řízení na nový blok, které se odsouvá až na listopad. Nějaká snaha tu tedy je, ale neustále nabíráme zpoždění a dostáváme se do kritické situace,“ konstatoval Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska, dobrovolného sdružení obcí a právnických osob, které mají zájem na udržení energetického regionu v našem koutě Vysočiny.

Kdo bude volán k zodpovědnosti?

V elektrárně Dukovany zasedal Stálý výbor pro jadernou energetiku za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a tří jeho ministrů loni v červnu. Na tomto jednání zazněl od zástupců regionu požadavek na jasné rozhodnutí o výstavbě 5. bloku. Premiér Sobotka sdělil, že vláda přípravu výstavby urychlí, ale konečné rozhodnutí o výstavbě nového jaderného zdroje přenechá na vládu příští. Právě na tomto setkání předali zástupci regionu vládnímu zmocněnci Štullerovi Dukovanskou výzvu. Opětovně v ní žádali, aby vláda přehodnotila své stanovisko a definitivně rozhodla o výstavbě 5. bloku ještě před poslaneckými volbami, které se konaly v říjnu. Nestalo se tak. „Možná než výzva –rozhodněte - která zaznívá z Energetického Třebíčska, by měla výzva znít: „Co uděláte konkrétně, aby se zpoždění odstranilo a kdo bude volán k zodpovědnosti, když se tak nestane,“ navrhl před letošními Velikonocemi Aleš John.

Během ústavního puče jde jádro stranou?

Vnitropolitická situace je dnes u nás dnes složitější než před půl rokem a bývalý premiér Sobotka už ji také nazval ústavním pučem, protože máme vládu v demisi, jež byla jmenována bez dohodnuté podpory. „Sobotka byl předsedou vlády a také mohl rozhodnout. Myslím si ale, že když všichni jsou pro jádro, tak by měli tolerovat i rozhodnutí vlády v demisi. Je to přece v zájmu všech, že to rozhodnutí musí udělat i vláda v demisi,“ domnívá se šéf Energetického Třebíčska Jonáš.
Nejen znalce ústavního práva proto jistě zajímá, jestli lze zásadní rozhodnutí o nových jaderných blocích očekávat od vlády v demisi. „Já jsem se na to ptal na zasedání hospodářského výboru parlamentu, které proběhlo na Dukovanech. Z následné diskuse vyplynulo, že vláda v demisi o tak zásadní věci rozhodnout nemůže, ale přitom může vládnout třeba i dva roky. A když vidím rozhodnutí, která vláda v demisi činí v současné době, třeba odvolání ředitele České pošty, tak si myslím, že to je jenom výmluva,“ řekl předseda sdružení obcí z dvacetikilometrového okolí EDU, Energoregionu 2020, Vladimír Měrka a dodal: „Pořád platí, že to rozhodování trvá strašně dlouho. Pořád nic. Jsme z toho opravdu smutní. Jedná se nejen o Dukovany jako takové, ale troufám si říct, že tady se jedná o státní zájem. A svým způsobem i o něco, co Česká republika dovede i exportovat, tedy elektřinu a podobně. Vláda prostě přešlapuje na místě a náš region tyto záležitosti podporuje více než samotná vláda,“ konstatoval Měrka.

Výběrové řízení na nový blok

Generální ředitel energetické skupiny ČEZ Daniel Beneš koncem března oznámil, že výběrové řízení na nový jaderný blok by mohlo začít ve třetím či čtvrtém kvartále tohoto roku. Trvat by pak mělo zhruba tři roky, tudíž kontrakt by měl být podle odhadů podepsán v roce 2021, případně 2022. „Bude se vypisovat výběrové řízení. Nežijeme v totalitní zemi, takže nelze ignorovat konkurenční boj,“ řekl Beneš.
Nezbývá než zopakovat, že zázrak se v březnu nestal v tom podstatném, vláda neurčila, jak „se dostaví“ Jaderná elektrárna Dukovany. Podstatnou otázkou nepochybně zůstává, kde a jak na to získat částku, přesahující hodně sto miliard korun.

Zdroj:  Horácké noviny | 11.4.2018 | Rubrika: Publicistika | Strana: 3 | Autor: Arnošt Pacola | Téma: ČEZ

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany