Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Křišťál: Někdo bude muset bouchnout do stolu

29.10.2015

O příliš komplikovaném rozhodování ve vedení našeho státu v otázce budoucnosti Jaderné elektrárny Dukovany a uvažované dostavbě jejího 5. bloku se hodně hovořilo před několika dny v Třebíči při výjezdním zasedání poslaneckého Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Jednání poslanců parlamentu s místními politiky se zúčastnil i dukovanský starosta Miroslav Křišťál, ten zaujal svým názorem, který by se dal shrnout slovy: Dost bylo řečí, někdo bude muset bouchnout do stolu a říct - pojďme stavět jaderku! Starostu Křišťála jsme proto po skončení jednání požádali o rozhovor pro Horácké noviny. 

 


 * Zaznamenal jsem vaši velkou nespokojenost s tím, jak jsme nebo nejsme dnes v Česku schopni rozhodovat o tak zásadních věcech, jako je jaderná energetika.
Ano, prostě já tam nevidím tah na branku. Já vidím snahu municipalit (obecních samospráv, pozn. red.), ale most, který by vedl k vládě, ne. U ostatních států je to daleko aktivnější, propojenost je větší, mají to třeba Švédové propracovanější. Nevím, co s tím. Samozřejmě, Energetické Třebíčsko dělá maximum a je to krok k tomu, aby se to napravilo, ale bude to strašně těžké.


* Myslíte si, že třeba v osobě současného ministra financí Babiše máme takového člověka, který je schopný v případě dostavby jaderky „bouchnout“ do stolu?
Nevím, ale pokud ten člověk tu odvahu nedostane, tak to prostě nebude. Třeba ať je model Maďarů, jaký je, tak prostě předseda vlády Orbán řízl do stolu a řekl, že s Rusy bude nové jaderné bloky stavět. A když mu řekli - nemůžeš to dělat s Rusy - tak on řekl - já mám preference takové a z EU odejdu. A prosadil si svůj záměr. Já si myslím, že prostě stát musí říct, že do toho půjde. Pokud se stát nevyjádří, tak my se tady můžeme zbláznit a nic. Garance od státu musí přijít a pokud nebude, tak samozřejmě nebude ani tendr. ČEZ sám ani další firmy do toho nepůjdou. Tendr, to se rovná pro firmu Westinghouse 150 nebo 200 milionů korun. A bez garance státu ona nebude vyhazovat 200 milionů korun za nabídku, aniž by věděl, že má smysl.

* Podobné je to s trvalým úložištěm radioaktivních odpadů.
Ano, bude to také velký problém a chápu starosty, kteří chtějí dělat svoji práci. Ale když tam mají sedmdesát lidí proti tomuto záměru, tak to je pak těžké. A nebude to jednoduché ani v lokalitách kolem jaderky. Vidíme Slavětice, jak se tam lidé bouřili.

* A co vy, coby starosta Dukovan?
Já bych byl také opatrný. Pokud by to zařízení lidé chtěli v nějakém referendu, tak samozřejmě ano. Ale pokud to lidé nebudou chtít, tak já proti nim ani jít nemůžu. Já zastupuji občany a ti se musí samozřejmě vyjádřit. Ve Švédsku to fungovalo tak, že sami starostové objížděli reklamními auty své obce a tím ten záměr prezentovali. Žádné SÚRAO nebo jejich organizace pro ukládání radioaktivního odpadu. A ti, co uspěli, tam budou mít takovou lokalitu a budou samozřejmě finančně i velmi kompenzováni.

* My se tady scházíme na různých jednáních a…
…a pořád si vykládáme, jak je to všechno potřeba. Je zajímavé si vyslechnout různé názory, ale prostě ten tah na branku nevidím. Byl jsem teď v Lucembursku a tam se mě ptali, co je v České republice nového? A já jim říkám - nového není nic od dubna, co jsme byli v Bruselu. SURAO má sedm lokalit, s těmi nepracuje, ty jsou zašprajcované, řeší se lokality jaderné a v roce 2065 chceme mít fungující hlubinné úložiště. Takže jsme úplně v plenkách, na začátku.

* I dnes padlo slovní spojení -energetická soběstačnost státu. Ta jaksi začíná mizet. Není to všechno také výsledek vysoké geopolitické hry o to, jestli malý státeček jako Česká republika má být i v tomto směru soběstačný?
Je jasné, že kdo nebude mít energii, tak… Jsme v EU, ale energie je s Budvarem poslední Made in Czech. Energii umíme dělat, tak proč se jí vzdávat, že? Prostě chtělo by to těch 150 až 200 miliard najít a pátý blok EDU postavit. Ať jsme dál soběstační. Teď už právě elektrickou energii nakupujeme, když jsou tři bloky EDU odstavené kvůli prodlužování její životnosti a rentgenům, jejichž výsledky se musí doložit na Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Čtyři jaderné bloky z šesti, které v republice máme, nejedou, to není pozitivní, ani pro paní Drábovou samozřejmě.

* A co lidé z Dukovan, ptají se?
Je pravda, že poprvé za těch pět let, co jsem na radnici, jsem měl dotazy ohledně jaderky od občanů. Ptali se - proč jsou ty bloky odstavené? Takže, jednoduché to všechno není a nebude.

Horácké noviny | 27.10.2015 | Rubrika: Publicistika |  Strana: 3 | Autor: (ap) | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany