Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Modernizace jaderek vydají za středně velkou elektrárnu

Modernizace jaderek vydají za středně velkou elektrárnu

12.9.2014

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín procházejí v posledních několika letech modernizacemi, které zvyšují jejich projektový výkon o desítky megawattů. Celkem ČEZ těmito investicemi získá přes 470 MW navíc, což je zhruba stejně, jako má dosud největší uhelný blok v Česku, který je v elektrárně Mělník o výkonu 500 MW.

Až se příští rok završí modernizační projekt na druhém bloku JE Temelín, stoupne její výkon z původních 2 x 981 MWe na 2 x 1078 MWe. Celkově tedy o 194 MWe. Dalších 280 MWe navíc získal ČEZ postupnou modernizací všech čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (z původních 1760 na nynějších 2040 MW). Aniž by tedy v Česku postavil novou elektrárnu, získá ČEZ celkem 474 MW k dobru. To je téměř srovnatelné s největším blokem elektrárny Mělník (500 MW) uvedeným do provozu koncem 80. let minulého století.

Do modernizací elektrárny Dukovany investoval ČEZ již zhruba 25 miliard korun. Práce zahrnovaly mimo jiné kompletní výměnu osmi generátorů, výměny nízko i vysokotlakých částí turbín, či zavedení účinnějšího paliva. Další investice představuje postupné zodolňování elektrárny proti vnějším vlivům. I díky modernizacím Dukovany v roce 2013 vyrobily rekordní množství elektřiny – 15,7 GWh, čímž si zajistily 18% podíl na celkové výrobě v Česku. Zároveň loni dosáhly nejlepší disponibility ve své historii (90,5 %).  

Také v Temelíně vsadili na výměnu rotorů a systému regulace turbín za celkem více jak 3 miliardy korun. Na prvním bloku dokončili instalaci letos v srpnu, na druhém bloku se výměna plánuje v příštím roce. K prvnímu zvýšení výkonu z 2 x 1000 MW na 2 x 1056 MW došlo na Temelíně již v roce 2013 díky využití projektových rezerv. Jakmile naběhnou v roce 2015 obě nové turbíny, vzroste výkon na 2 x 1078 MW. Ročně ČEZ investuje do posílení bezpečnosti a zlepšení provozní spolehlivosti Jaderné elektrárny Temelín přibližně miliardu korun.

Zdroj: TZ ČEZ, a.s., Ladislav Kříž, mluvčí

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany