Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
O víkendu začne plánovaná odstávka 3. bloku JE Dukovany

O víkendu začne plánovaná odstávka 3. bloku JE Dukovany

25.2.2015

O tomto víkendu, v sobotu 28. 2. budou od přenosové sítě odpojeny turbíny 3. výrobního bloku, který začne snižovat svůj výkon z důvodu pravidelné odstávky bloku. Bude se jednat o jednu z nejkratších odstávek provozu elektrárny. Během 20 dnů proběhne zejména výměna 1/5 paliva a po provedení potřebných zkoušek bude 19. 3. blok opět uveden do běžného provozu.

Řádná údržba, efektivní koordinace prací a dobrý technický stav zařízení umožňuje minimalizovat délky odstávek jednotlivých bloků elektrárny, které jsou zejména v uplynulé době ovlivněny realizací řady investičních akcí vyplývajících ze stresstestů a modernizace elektrárny nebo rozšiřováním kontrol zařízení. Délka odstávek má přímý vliv na celkovou výrobu a následnou dodávku elektrické energie, která byla v posledních dvou letech rekordní.

V roce 2014 byla celková délka odstávek 118,3 dne a pro rok 2015 je plánována ve výši 138 dnů.

Po odstávce 3. bloku bude v termínu od 28. 3. – 16. 4. probíhat druhá dvacetidenní odstávka, a to na výrobním bloku číslo 2.

Nejdelší, 61 denní odstávka, čeká v letošním roce blok č. 1, jehož turbíny budou od sítě odpojeny 29. 8. Opětovné přifázování je plánováno na 28.10.

V jejím průběhu budou provedeny tyto činnosti:

  • Kontrola tlakové nádoby reaktoru spojená s úplným vyvezením paliva z aktivní zóny
  • Revize nízkotlakých dílů turbín 
  • Zprovoznění nových ventilátorových věží pro chlazení technické vody důležité
  • Pevnostní zkouška kontejnmentu
  • Dokončení seismického zodolnění budovy hlavního výrobního bloku 

 

Poslední odstávkou roku 2015 bude 37 denní odstávka bloku č. 4, která je plánována v termínu  od 25.12. do 30.1.2016. Řada zaměstnanců elektrárny i dodavatelů budou muset i v období Vánoc chodit do práce. V průměru se jedná o cca 1000 lidí, o které se navýší pohyb v elektrárně v době odstávek.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany