Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí 6. května namísto v dubnu

12.4.2016

Dukovany (Třebíčsko) 11. dubna (ČTK) - Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí 6. května. Původně v něm ČEZ plánoval obnovit výrobu koncem tohoto měsíce.

Kontroly a opravy ale zaberou více času, proto byl termín ukončení odstávky posunut, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Blok byl odstaven 5. února. Energetici v něm kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé rovněž provádějí kontroly svarů.

Dukovany mají čtyři bloky, zbývající tři jsou na plném výkonu. Čtvrtý blok je v Dukovanech poslední, v němž začali energetici opakovaně kontrolovat několik tisíc svarů. Loni se ukázalo, že v dokumentaci bloků dukovanské elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Kvůli kontrolám svarů se minulý rok zastavily tři bloky Dukovan a od 19. září do 28. prosince dodával elektřinu do sítě pouze blok číslo čtyři. Skupina ČEZ kvůli těmto mimořádným odstávkám vloni přišla o 2,5 miliardy korun.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů, pokrývá přibližně pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Vloni ale její roční výroba elektřiny v důsledku neplánovaných odstávek klesla o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). U dvou výrobních bloků se odstávky vyvolané kontrolami svarů protáhly do letoška. Výroba byla v těchto blocích obnovena druhý víkend v únoru.

Zdroj: Zpravodajství ČTK | 11.4.2016 | 10:21 | Rubrika ČTK: ene efm | Téma: JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany