Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Odstávka čtvrtého bloku Dukovan skončí o víkendu

19.4.2018

V Dukovanech začaly přípravy na připojení čtvrtého výrobního bloku do přenosové sítě. Energetici jej odstavili před sedmi dny kvůli kontrolám potrubí na sekundární části parogenerátoru.  Kontroly provedou také na zbývajících blocích 3 a 1. Čtvrtý výrobní blok začne elektřinu dodávat během víkendu.

Čtvrtý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany začali dnes energetici připravovat na opětovné zahájení výroby. Ukončili kontroly včetně potřebných úprav a odstartovali tak fázi náběhu bloku, kdy provedou všechny potřebné zkoušky před jeho opětovným spuštěním. Elektřinu přestal blok do sítě dodávat minulý pátek kvůli preventivním kontrolám potrubí sekundární části parogenerátorů.

Doporučení vyplynula z kontrol na druhém bloku, prováděných nově kvalifikovanou ultrazvukovou metodou s velmi vysokou citlivostí. V souladu s nastaveným systémem energetici preventivně zkontrolují stejné části technologie také na blocích 3 a 1. S kontrolami spojenou odstávku 3. bloku využijí k provedení některých plánovaných činností a zefektivnění letošní odstávky pro výměnu paliva. „Nově nastavený mechanismus kontrol funguje správně a využívání nových technologií plní svůj účel,“ říká ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Elektrárna zavedla v posledních letech řadu nových metod, které využívá jak za běžného provozu, tak především během odstávek pro výměnu paliva. 

Kontroly na bloku číslo tři energetici zahájí v neděli 22. dubna. „Tuto krátkodobou odstávku využijeme k provedení řady prací, díky kterým budeme moci následně optimalizovat plánovanou odstávku pro výměnu paliva, která je plánovaná na zimu 2018/2019,“ vysvětluje ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Diagnostické práce na prvním výrobním bloku energetici spojí s plánovanou odstávkou pro výměnu paliva. Kontroly se podle energetiků nijak nedotknou zásobování trhu s elektřinou.

 

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany