Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív
Podle rakouské Nukleární společnosti má jádro v energetickém mixu své nezpochybnitelné místo

Podle rakouské Nukleární společnosti má jádro v energetickém mixu své nezpochybnitelné místo

27.3.2018

Rakousko není jen protijaderné. Při setkání v Dukovanech to potvrdili členové rakouských jaderných expertů, vedených Prof. Helmuthem Böckem a Atomového institutu při vídeňské Technické univerzitě, kteří se při své páteční návštěvě Dukovan seznámili s provozem elektrárny i plány a postupy výstavby nových zdrojů.

Podle rakouské Nukleární společnosti je vyvážený energetický mix základem pro energetickou soběstačnost, stabilitu i bezpečnost dodávek, který si každá země určuje sama, na základě dostupných technických možností. „Evropa bude pro zajištění udržitelného vývoje a bezpečnosti dodávek potřebovat široký mix, ve kterém má jádro své nezpochybnitelné místo, pokud se pro něj stát rozhodne,“ říká Eileen Langegger z rakouské Nukleární společnosti.

Vedle informací o plánované výstavbě nových zdrojů, které by měly stávající bloky výkonově nahradit a udržet tak stabilitu a soběstačnost České republiky ve výrobě elektrické energie, se delegace vedená Prof. Helmuthem Böckem také zajímala o možnosti vodní nádrže Dalešice a o typy poptávaných reaktorů.  Pozornost věnovali také průběhu posuzování vlivů na životní prostředí, jehož proces právě probíhá. „Není překvapující, že rakouské protijaderné aktivity a výhrady proti novým projektům v České republice, Maďarsku a Slovensku nadále přetrvávají, protože v Rakousku se zcela vytrácí kompetence v oblasti jaderných technologií a vzdělávání, navíc v politice a médiích vyvážená debata vůbec neprobíhá,“ shrnuje situaci Prof. Böck. Na závěr návštěvy si prohlédli provoz v přísně střeženém prostor areálu elektrárny.

Rakousko v druhé polovině letošního roku převezme předsednictví Rady Evropské unie a bude tak určovat agendu evropské politiky. O tom, zda bude z této pozice usilovat o řešení jaderných otázek v souvislosti s připravovaným sdělením Evropské komise o budoucnosti energetické a klimatické politiky, zatím není jasné.

Zdroj: Aktualita z JE Dukovany

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany