Občanská bezpečnostní komise při jaderné elektrárně dukovany

Aktuality - archív

Jádro v ČR / ČNN - Zprávy z jaderné energetiky / Ostatní zprávy / Aktuality - archív

Rozhodnutí o snížení počtu míst pro hlubinné úložiště se odkládá

31.1.2019

Zpravodajství ČTK  Praha 30. ledna (ČTK) - Rozhodnutí o snížení počtu možných míst pro budoucí hlubinné úložiště radioaktivního odpadu v ČR se odkládá. Mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lucie Steinerová ČTK řekla, že rada úřadu dnes o záležitosti a snížení počtu vytipovaných míst z devíti na čtyři opět nerozhodla. Podle předsedy rady a náměstka ministryně průmyslu Reného Neděly chce rada mimo jiné počkat na geofyzikální data, jež mají být k dispozici příští rok.

"Všechny dosavadní analýzy, na jejichž základě mělo být radou učiněno rozhodnutí pro zúžení výběru lokalit hlubinného úložiště, zatím vycházejí pouze z archivních dat, povrchových údajů a dalších prací. Zatím nemáme geofyzikální data, ta by měl SÚRAO mít k dispozici až na konci prvního čtvrtletí příštího roku," uvedl dnes Neděla.


Rada se podle něj shodla na tom, že do konečné dokumentace je třeba výsledky geofyzikálních dat zapracovat. "Rada SÚRAO ke svému finálnímu stanovisku požaduje zpracovat kompletní harmonogram postupu, včetně zahrnutí výsledků geofyzikálních výzkumů v širším okolí lokalit. To vše zároveň i v návaznosti na přípravu odpovídající legislativy pro zajištění transparentnosti," podotkl Neděla. Chtějí zapojit i dotčené obce, dodal.
Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky z Platformy proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků. Její mluvčí Martin Schenk bere dnešní rozhodnutí jako potvrzení správnosti postoje platformy. "Tvrdili jsme to celou dobu, že SÚRAO nemá hodnověrná data pro vyhodnocování lokalit. Potvrdilo se to, co jsme říkali, že není kam spěchat a je potřeba celý proces transparentně nastavit, nějakým způsobem do toho zapojit obce a pak teprve vybírat," řekl dnes ČTK.


Platforma už dřív uvedla, že výběr je uspěchaný a provedený na základě archivních dat a do pořadí může zasáhnout výsledek geofyzikálního průzkumu, který ještě neskončil. "Uvidíme, zda bude SÚRAO konat podle toho, co dnes rada prohlásila," uzavřel Schenk.
Rada návrh na snížení počtu lokalit řešila v půlce prosince, kdy si vyžádala doplnění materiálu správy. Z vyjádření ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka v lednovém občasníku firmy vyplývá, že jednou ze čtyř vybraných lokalit má být zřejmě Kraví hora na Žďársku.
Mezi zvažované lokality patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren - Na Skalním u Dukovan a Janoch u Temelína. Finální lokalita má být vybrána v roce 2025.


Rada SÚRAO je poradním orgánem ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Má hlavně dohlížet na hospodárné a účelné vynakládání peněz. Členy jmenuje ministryně průmyslu a obchodu. Jsou mezi nimi zástupci orgánů státní správy, původců radioaktivních odpadů a veřejnosti.
Podle Platformy proti hlubinnému úložišti je postup při výběru lokality selháním státní správy. "Neumí a nechce jednat se samosprávami i obyvateli těchto měst a obcí poctivě, otevřeně, bez manipulací a podle předem zveřejněných pravidel. Nedojde-li k zásadní změně, bude zbytečný konflikt pokračovat i nadále," uvedli v dnešní tiskové zprávě.
Loni v červenci schválila vláda materiál, který počítal s tím, že MPO navrhne snížení počtu vyhlédnutých míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna 2019. Tento termín se tak splnit nepodaří.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů v areálech elektráren.

Zdroj: ČTK

ekoregion 2020 ekoregion 5 Dukovany Rouchovany SÚRAO JE Dukovany